Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  PDK dhe Lëvizja Vetëendosje sfidojnë Listën Serbe në veri të Mitrovicës

  FrontOnline
  2 vite më parë

  PDK dhe Lëvizja Vetëendosje sfidojnë Listën Serbe në veri të Mitrovicës

  Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lëvizja Vetëvendosje (LVV) karakterizohen për rivalitetin me njëra tjetrën, sidomos të kësaj të fundit me të paren.

  Të dy këto parti do të mundohen t’ia marrin pushtetin Listës Serbe në veri të Mitrovicë në zgjedhjet që mbahen më 29 nëntor, shrkuan Gazeta Express.

  Lëvizja Vetëvendosje do të garojë kandidatin Erden Atiq, që do ta ketë numrin 121, kandidat i pavarur është Dustan Miloneviq me numrin 122, Lista Serbe garon me kandidatin Milan Radojeviq që do ta ketë numrin 123 dhe Partia Demokratike e Kosovës me Florent Azemin, që do ta mbajë numrin 124.

  Edhe vitin e kaluar, LVV dhe PDK kishin kandiduar në zgjedhje atje, ndërsa ish-kryeministri Albin Kurti lëshonte kritika të mëdha për PDK-në, duke e barazuar me Listën Serbe. Ai thoshte se Lista Serbe e PDK-ja nuk garojnë me një kandidat të përbashkët por kanë politika të përbashkëta.

  “Më datën 19 maj do të mbahen zgjedhjet e pjesshme në komunat në veri. Këto zgjedhje janë shumë të rëndësishme dhe i kemi vetëm dy alternative, Lista Serbe dhe PDK ose Vetëvendosja. Lista Serbe dhe PDK-ja nuk janë me kandidat të përbashkët por kanë politika të përbashkëta”, kishte thënë Kurti.

  Pas zgjedhjeve, ai ishte ankuar te organizatat ndërkombëtare se Lista Serbe kishte vjedhur vota.

  ‘’Zingjir negative që ka lidhur duart e qytetarëve serbë në Kosovë. Organizatat ndërkombëtare dijnë më mirë se unë se cka ka ndodh në zgjedhjet e tetorit për vjedhjen e votave nga Lista Serbe, dhe duhet ta adresojnë këtë organizatat ndërkobmëtare’’, kishte thënë Kurti.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.