×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Pasojat e COVID-19/ Miliona euro më pak remitenca në muajin mars nga diaspora

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Derisa në janar dhe shkurt të këtij viti dërgesat financiare nga diaspora kosovare shënuan rritje prej 1.3 për qind, një muaj më vonë (mars) të njejtat pësuar rënie drastike prej rreth 14 për qind, muaj ky kur rastet me COVID-19 në gjithë botën filluan të rriten, përderisa aktiviteti ekonomik kishte rënë dukshëm, raporton portali “Front Online”.

  Sipas një raporti të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) shuma e përgjithshme e remitencave të dërguara gjatë tre mujorit të parë të këtij viti kaloj shifrën prej 187.3 milionë euro, përderisa rënie e theksuar u vërejt në muajin mars(-14%).

  BQK-ja ka bërë të ditur se remitencat që pranohen në Kosovë kryesisht vijnë nga Gjermania dhe Zvicra. Një pjesë e konsiderueshme e remitencave është pranuar edhe nga SHBA-të, gjegjësisht 7.3 përqind e remitencave të përgjithshme të pranuara në Kosovë.

  Përndryshe, vlera e përgjithshme e remitencave të pranuara vitin e kaluar në Kosovë kishte kaluar shifrën prej 800 milionë euro.

  Zyrtarë të Bankës Qendrore të Kosovës kanë bërë të ditur se për shkak të COVID-19, remitencat nga diaspora këtë vit pritet të pësojnë rënie drastike dhe një rënie e tillë do të ketë efekte negative në ekonominë e vendit. /Front Online/

   

   

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Ekonomi15 Korrik 2024
  Unionit i Bizneseve Shqiptaro-Gjermane, dega në Kosovë, përmes një komunikate për media kanë vlerësuar lartë iniciativën e kryeministrit Albin Kurti për garantimin...
  Ekonomi12 Korrik 2024
  Agjencia Statikëve të Kosovës- ASK ka ka publikuar çmimeve e konsumit. Vërehet se ka pasur një rritje për xhepin e konsumatorëve kosovarë....
  Ekonomi11 Korrik 2024
  Armend Muja, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, ditë më parë kishte deklaruar se gjatë tri viteve të Qeverisjes së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Vip15 Korrik 2024
  Një prej ish-banoreve më të komentuara të “BBV3”, Rike Roçi, ka qenë mbrëmjen e sotme e ftuar në “Top Arena”. Ajo ka...
  Sport15 Korrik 2024
  Xherdan Shaqiri njoftoi sot për pensionimin nga Kombëtarja e Zvicrës, të cilës i dha shumë gjatë 14 vjetëve sa luajti atje. Ylli...
  Lajme15 Korrik 2024
  Drejtori i IKD-së, Ehat Miftaraj, ka reaguar lidhur me debatin e fundit rreth çmimeve në plazhet e Shqipërisë. Miftaraj ka theksuar se...
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.