×
 • Lajme
 • Lajme

  Pasi tentuan ta mbyllin, Kurti e Hajdari shkojnë në ambientet e Klan-it

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Plot buzëqeshje në ambientet e televizionit që donte ta mbyllte, por që duket të jetë tërhequr pas presionit të madh nga të katër anët.

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti mori pjesë në ceremoninë e shënimit të Ditës Kombëtare të Gjermanisë, organizim ky i mbajtur në Klan Arena.

  Pjesëmarrjen e shefit të ekzekutivit e konfirmoi edhe zyra e tij përmes komunikatës për medie.

  “Ndarjes e krijuar nga hiri i Luftës së Dytë Botërore dhe të thelluar më tej nga Lufta e Ftohtë, iu dha fund nëpërmjet vendosmërisë së qytetarëve të zakonshëm, diplomacisë së shkëlqyer dhe shtet udhëheqjes së ndershme. Ajo që dikur luftohej me gjakderdhje dhe rrënim, tani është arritur me paqe, 33 vjet më parë pikërisht në këtë datë”, tha ai ndër tjerash.

  Të rikthehemi në retrospektivë dhe të kujtojmë përballjen mes MINT-it, shefja e së cilit ishte poashtu krah Kurtit në mbrëmjen përkatëse.

  Me 28 korrik të këtij viti, MINT pat konfirmuar një vendim të mëparshëm, i marrë gjegjësisht me 14 qershor, vendim ky që pezullonte licencën e Klan Kosovës, me “pretendimin se në certifikatën e biznesit, te ndërrimi i pronarëve, figuron Pejë – Serbia dhe Gjakovë – Serbia” dhe e diçka e tillë shkel Kushtetutën e Kosovës.

  Megjithatë, këtë vendim e hodhi poshtë Gjykata Komerciale. Kjo gjykatë vendosi që të shtyhet vendimi për ekzekutim nga ana e ministrisë së Industrisë, Tregtisë dhe Ndërmarrësisë.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  I ngarkuari me punë ne Ambasadën e Kosovës në Senegal, Sami Halili, ka njoftuar sot se Ministrja e Punëve të Jashtme të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se Qeveria Kurti është kundër fjalës së lirë, derisa ka përmendur deklaratat përçmuese të zyrtarëve të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Sot (e shtunë) do të hidhet shorti për grupet e Kampionatit Evropian 2024 që do të mbahet në Gjermani. Përveç Gjermanisë nikoqire,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.