Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pas sulmit në Vjenë, Austria propozon burgim të pakufishëm për terroristët

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Qeveria austriake tha të mërkurën se është duke planifikuar që ta mundësojë burgimin pa afat kohor të personave të dënuar për krime që lidhen me terrorizmin, nëse ata cilësohen si kërcënim.

  Ky ndryshim vjen pas sulmit të tmerrshëm javën e kaluar në Vjenë, ku një xhihadist i dënuar, i cili ishte liruar më herët nga burgu, vrau katër persona dhe u qëllua për vdekje nga policia, shkruan Reuters.

  Sulmuesi 20 vjeç, me prejardhje shqiptare nga Tetova, ishte dënuar me 22 muaj burgim pasi ishte përpjekur që t’i bashkohej ISIS-it në Siri. Autoritetet austriake kanë pranuar se shërbimet e inteligjencës kanë dështuar që ta përcjellin këtë person para se ta kryente sulmin.

  “Nëse një kriminel mendërisht jonormal mund të burgoset përjetë për shkak se është kërcënim, atëherë një terrorist që paraqet kërcënim mund të burgoset përjetë”, tha kancelari Sebastian Kurz gjatë një konference për gazetarë, ku foli për masat e planifikuara kundër terrorizmit.

  Ai shtoi se kjo mund të bëhet mundësi për gjykatat, kur të dënohet dikush për krime xhihadiste. Për ata që tashmë e kanë kryer dënimin, Austria po planifikon vëzhgim më sistematik përmes pajisjeve elektronike në trup.

  Austria ka numër të konsiderueshëm të personave që i janë bashkuar ISIS-it në Siri ose Irak ose që janë përpjekur të bëjnë një veprim të tillë.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kati i dytë i një shtëpie është kapluar nga zjarri, si pasojë katër persona kanë marrë lëndime trupore. Sipas policisë, ngjarja ka...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Finlandës, Matti Nissinen në një intervistë ka folur për zhvillimet e fundit në vend, tensionet në veri dhe dialogun Kosovë-Serbi. Diplomati...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Kosovari 47 vjeçar po drejtonte furgonin në mënyrë korrekte kur është goditur nga një makinë që kishte hyrë në korsinë e gabuar...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Udhëheqësi i forcës mercenare ruse, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka thënë se gati të gjithë luftëtarët e tij janë larguar prej qytetit ukrainas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.