×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pas Sllovakisë, edhe Rumania shënon rekord të rasteve ditore të koronavirusit

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Qeveria e Rumanisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara është regjistruar numër rekord i rasteve të reja të koronavirusit – 2,158.

  Kështu, numri i përgjithshëm i personave të prekur shkoi në 127,572 persona. Shifra e përgjithshme e viktimave është 4,825, shkruan The Guardian.

  “Jam shumë i shqetësuar nga ajo që kam parë sot”, tha kryeministri rumun, Ludovic Orban, duke shtuar se zyrtarët e kabinetit qeveritar do ta analizojnë mundësinë për më shumë masa kufizuese për ta luftuar përhapjen e sëmundjes Covid-19.

  Presidenti rumun, Klaus Iohannis, në mars kishte dhënë urdhër për izolim të rreptë në tërë vendin. Prej asaj kohe, masat janë lehtësuar, por maskat janë të detyrueshme në transportin publik dhe hapësirat e mbyllura publike që nga 15 maji.

  Qeveria rumune më 14 shtator i rihapi shkollat për 2.8 milionë nxënës, të cilët do të jenë të detyruar të vendosin maska gjatë mësimit. Për më tepër, në këtë shtet pati zgjedhje lokale të dielën e kaluar.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.