Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas rritjes së rasteve me COVID-19, SHSKUK-ja hap tender për blerjen e mbi 8 mijë maskave të oksigjenit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Që nga fillimi i pandemisë, Kosova këtë të premte ka shënuar numrin më të lartë të infektuarve nga Covid 19.

  Rritja e numrit të testimeve nga IKSHKP ka rritur edhe numrin e të infektuarve të konfirmuar.

  Në 2059 mostrat e marra të IKSHPK-së, 963 persona kanë rezultuar pozitivë. Sipas këtyre të dhënave, del se rreth 47% e pacientëve të testuar kanë rezultuar pozitivë, raporton KOHA.

  Rritja enorme e personave të cilët gjatë 24 orëve janë infektuar nga Covid 19 ka bërë që IKSHPK përmes një statusi, të bëjë thirrje për kujdes të shtuar dhe respektim të masave.

  Ky institucion ka tërhequr vërejtjen se ekziston rreziku i një shpërthimi të mundshëm i cili mund të paraqesë rrezik për jetën e qytetarëve.

  Numri i pacientëve të vdekur gjithashtu është rritur në krahasim me ditët e fundit.

  Gjatë 24 orëve të fundit, 13 pacientë kanë vdekur nga Covid 19, të moshave nga 60 deri në deri në 90 vjeç, duke e çuar në 798 numrin e të vdekurve.

  Ndërsa 177 pacientë janë shëruar, duke e çuar në mbi 16 mijë numrin e të shëruarve.

  Prishtina përsëri ka shënuar numër të lartë të të infektuarve me 347 raste pozitive, derisa qytetet e tjera kanë relativisht numër më të vogël të të infektuarve.

  Ndërsa në 708 ka shkuar numri i pacientëve të cilët po trajtohen në QKUK dhe spitalet rajonale. Nga kjo shifër 489 janë me oksigjeno terapi, 13 në respiratorë dhe 47 në CPAP.

  E si shkak i ngritjes së numrit të pacientëve që kanë nevojë për trajtim spitalor, sidomos atyre që kanë nevojë për trajtim me oksigjen, SHSKUK ka hapur tender për të siguruar 8 mijë e 600 maska të oksigjenit.

  Ky institucion ka bërë thirrje që për shkak të fluksit të madh të pacientëve të përshpejtohen procedurat dhe në kohë sa më të shkurtër të kryhet kontraktimi i ofertuesve.

  Me numër të madh të pacientëve po përballet edhe qendra e mjekësisë familjare në lagjen “Emshir”, e dedikuar vetëm për pacientët me Covid 19.

  Nga kjo e premte, Prishtina dhe 8 komuna të tjera për dy javë rresht do të kenë kufizim të lëvizjes dhe orë policore, e cila nis në orën 19:00 e zgjat deri në orën 5:00 të mëngjesit.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Lajme22 Mars 2023
  Driton Qehaja, ish-anëtari i Bordit të Fondit Pensional të Kosovës, ka thënë se mandati i tij dhe i kolegëve ka përfunduar më...
  Lajme22 Mars 2023
  Seanca e sotme në Kuvendin e Kosovës ka nisur në një mënyrë të pazakontë. Kjo për arsye se deputeti nga radhët e...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova ka krijuar varësi të importit të energjisë elektrike nga Serbia....
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova ka krijuar varësi të importit të energjisë elektrike nga Serbia....
  Opinione22 Mars 2023
  Autori është një bashkëpunëtor i lartë në Fondacionin Jamestown në Uashington, D.C. dhe drejtues i emisioneve televizive "Bugajski Hour" të transmetuara në...
  Lajme22 Mars 2023
  Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati, ka ndarë 6 vendimet që u miratuan sot në kuadër të mbledhjes së 136-të...
  Lajme22 Mars 2023
  Organizatorët e platformës “Liria ka emër”, kanë vizituar Organizatën e Veteranëve të UÇK-së. Qëllimi i kësaj vizite ishte kërkesa për ta përkrahur...
  Sport22 Mars 2023
  Karateistet kosovarë kanë mbetur jashtë Kampionati Evropian i cili do të zhvillohet në Spanjë. Arsyet janë shkaku i politikave të shtetit spanjoll,...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka ftuar të gjitha partitë e kandidatët që të regjistrohen për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.