Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Pas Rashkës, gërmimet për gjetjen e mbetjeve mortore do të nisin edhe në Kosovë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Kosovë, ArismGërxhaliu, në një intervistë për portalin FrontOnline, ka folur për gjetjen e mbetjeve mortore në rajonin e Rashkës, në Serbi.

  Ai ka thënë se sipas të gjitha informacionet që i kanë mbetjet mortore u takojnë shqiptarëve të vrarë në luftën e fundit në Kosovë.

  “Po të gjitha informacionet na qojnë se i takojnë shqiptarëve të vrarë në luftën e fundit dhe të cilët mundën të iu takojnëgradacioneve që i kemi gjetur  për rreth  atij lokacion në rrethinën e Rashkës”, tha ai

  Gërxhaliu tha se pas përfundimit të autopsisë së mbetjeve mortore dhe identifikimit  të tyre  mbetjet mortore i dorëzojnë te familjarët.

  “Pas kryerje se punës në teren pasi që të sigurohemi se nuk ka në atë teren mbetje mortore atëherë mbetjet mortore i nënshtrohen  autopsisë, dihet numri i personave të cilët janë aty dhe pas identifikimit ne i kemi obligim me i thirr familjarët dhe me i dorëzuar trupat”, tha tutje ai për Front Online.

  Pas gjetjeve mortore të fundit në Rashkë të Serbisë, dyshohet se mbetje mortore të shqiptarëve të Kosovës të vrarë në luftën e fundit nga forcat serbe ka edhe në Novi Pazar.

  Këtë e ka konfirmuar për FrontOnline, Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu.

  Ai ka thënë se së shpejti pritet që t’i fillojnë gërmimet për mbetje mortore edhe në rajonin e Novi Pazarit, përkatësisht në vendin e quajtur Shtavalli.

  “Gjithashtu kjo informatë ka ardhur nga njerëzit që i kanë paraqitë të dhënat. Ai lokacion është Shtavalli në afërsi të Sjenicës gjithashtu një dhe i hedhur në afërsi të një miniere. Për fat apo për habi kjo minierë ishte duke punuar dhe në kuadër të grupit punues është bëtë kërkesa që na ta lejohet inspektimi dhe të fillojmë punën edhe atje”, ka thënë Gërxhaliu për Front Online.

  I pyetur se gjatë gërmimeve a kanë pasur ndonjë problem me palën serbe, Drejtori i Institutit ka thënë se deri më tani nuk kanë hasur nëvështirësi nga pala serbe dhe se kanë punuar bashkërisht sipas memorandumit qëështë arritur në kohen e UNMIK-ut.

  Përveç Serbisë, mbetje mortore të shqiptarëve të vrarë në luftën e fundit dyshohet se ka edhe në Kosovë, por për këtë nuk ka dashur të jap detaje drejtori i Institutit.

  Ai shkurt ka thënë se janë duke e pritur urdhëresën nga prokuroria që t’i fillojnë gërmimet.

  “Do tëpunojmë nëKosovë, për shkak tësensitiviteti të rastit nuk e kisha përmend lokacionin dhe për çkabëhetfjalë por seshpejti do t’i qasemi edhe një terreni. Jemi në pritje tëurdhëresës nga prokuroria dhe do t’i qasemi atij terreni”, tha Gërxhaliu për Front Online.

  Gërxhaliu ka treguar edhe ndjenjën që kanë në momentin që hasin në mbetje mortore të shqiptarëve të vrarë në luftën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

   

  Ai tha se është një ndjen e papërshkrueshme, por edhe e dhimbshme pasi që familjareve të të vrarëve pas 21 vjetëve po i’u hapën plagët.

  “Është një ndjenjë, një emocion i përzier edhe gëzohesh sepse kemi derdhur mund në Serbi, në terren jo tëlakmueshme me një punë tëvështirë duke kërkuar nëpër kanale në pozita tëvështira, por është edhe njësfidë të cilën e dinë se duhet ta takosh familjarin dha ta njoftosh se është identifikuar i afërmi i juaj, pastaj familjarit i hapet plaga kanë prit shumë 21 vite po bëhet që po presin andaj edhe ky është qëllimi i jonë që së paku t’iu dërgojmë mbetjet mortore tëtë afërme të tyre qëta kanë një varrë ku ta qesin një lule, është emocion i madh”, tha Gërxhaliu për Front Online.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.