Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pas Putinit e Erdoganit, edhe Makroni i fut pak hundët në Karabak: Jemi të gatshëm të ndihmojmë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Pas armëpushimit të arritur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, që u ndërmjetësua nga Rusia, presidenti francez, Emanuel Makron, ka thënë se ai është i gatshëm të ofrojë ndihmë për ndërtimin e një zgjidhjeje të gjatë dhe të baraspeshuar për të gjitha palët në konflikt.

  Franca, që është pjesë e Grupit të Minskut të OSBE-së, i formuar me qëllim të zgjidhjes së konfliktit mes ish-republikave sovjetike e ku bëjnë pjesë edhe Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, e ka gjetur veten disi të lënë anash nga ndërhyrja e Rusisë me trupa paqeruajtëse dhe përkrahja politike dhe ushtarake që Turqia ia ka dhënë Azerbajxhanit.

  Ndonëse Makroni ka qenë i kujdesshëm që të mos ia mbajë anën asnjërës palë në këtë konflikt, ai gjithashtu duhet të jetë i vëmendshëm për rreth 400.000 deri 600.000 armenë që jetojnë në Francë, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

  “Presidenti e shprehu kënaqësinë e tij për përfundimin e luftimeve, e ritheksoi miqësinë e tij për Armeninë dhe popullin e saj si dhe gatishmërinë e tij për të ndërtuar një zgjidhje politike të drejtë, të gjatë dhe të pranueshme për të gjitha palët në Nagorno-Karabak”, thuhet në deklaratën e presidencës franceze për një bisedë telefonike që pati Makroni me kryeministrin armen, Nikol Pashinyan, në mbrëmjen e së enjtes.

  Ndërkohë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i kundërshtoi kritikat që janë ngritur në Armeni për atë se Rusia, aleate kyçe e Armenisë, nuk i ka ofruar përkrahje të mjaftueshme këtij vendi në konflikt.

  “Akuza se Rusia nuk e ka përkrahur mjaftueshëm Armeninë është absolutisht e pabazë. Rusia asnjëherë nuk i ka braktisur zotimet e veta si pjesë e Organizatës së Përbashkët për Siguri. Po ta sulmonte dikush Armeninë, Rusia do të bënte gjithçka për ta mbrojtur aleaten e vet”, tha ai.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.