×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas një muaji pa asnjë rast, shtohen infektimet me Covid-19 në Pejë

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Nëntë raste të reja me COVID-19 janë paraqitur në qytetin e Pejës, dy pacientë në gjendje më të rëndë.

  Për disa javë, u mendua se e fituan betejën me Covid -19.

  Por, rastet e reja me virusin corona, u kthyen prapë në qytetin e Pejës.

  Ky qytet për gati një muaj nuk pati asnjë rast të ri me COVID-19, në ditët e fundit, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, njoftoi se Peja, u prek edhe një herë nga pandemia që është shfaqur gjithandej botës.

  ‘’Momentalisht kur po flasim kemi 9 raste aktive te deklaruara nga IKShPk, prej të cilave kemi dy raste të shtrira në Kliniken Infektive, dhe rastet e tjera janë duke u trajtuar ne vetizolim. ‘’ thotë Petrit Loci, Drejtor i Shëndetësisë, Komuna e Pejës.

  Petrit Loci, që është drejtor i Shëndetësisë, thotë se në raport me qytetet e tjera, Peja qëndron më mirë, shkaku i numrit më të vogël të rasteve aktive me këtë virus.

  Ndërsa ka bërë të ditur, se në krahasim me mbi 70 rastet e para në këtë qytet, të cilat e kaluan me lehte, 9 rastet e fundit, kanë simptoma më të theksuara.

  Ndërkohë dy prej pacientëve, janë në gjendje më të rëndë shëndetësore.

  Por kjo komunë, nuk po qëndron duarkryq në luftimin e kësaj pandemie.

  Ndërkohë, edhe në qytetin e Pejës, të pakt janë ata qytetarë, të cilët shihen duke mbajtur mjete mbrojtëse.

  Ndërsa daljet në parqet e qytetit dhe kafenetë, i janë kthyer normalitetit

  E kjo gjendje, po kthehet ne shqetësim për disa qytetarë.

  Komuna e Pejës, ka bërë thirrje edhe një herë, që qytetarët t’i respektojnë në përpikëri rekomandimet e dala nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike./Express

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.