Gjuha:
×
 • Auto
 • Auto

  Pas kritikave, Audi largon reklamën ku një vajzë e vogël ha banane para modelit RS4

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Prodhuesi gjerman i veturave, Audi, ka kërkuar falje për një reklamë ku një vajzë e vogël shihej duke ngrënë banane para veturës sportive, RS4 Avant, pas kritikave të shumta në Twitter.

  “Po ju dëgjojmë dhe të flasim drejt: Ne kujdesemi për fëmijët. Kërkojmë falje sinqerisht për këtë fotografi të pandjeshme dhe ju sigurojmë se nuk do të përdoret në të ardhmen”, thuhet në deklaratën e kompanisë.

  Kritikët thonë se pamja e fëmijës në këtë fotografi është provokuese dhe paraqet kërcënim për jetën, shkruan “BBC”.

  Disa theksuan se vozitësi nuk do të mund ta shihte vajzën në atë pozicion, ndërsa të tjerët thanë se fotografia është me përmbajtje seksuale pasi bananet dhe veturat shpesh shihen si simbole të epshit mashkullor.

  Në mbishkrimin që i ishte vendosur kësaj reklame në gjuhën angleze thuhet: “Lëre zemrën tënde të rrahë më shpejt – në secilin aspekt.”

  Prodhuesi i njohur ka thënë se tashmë është duke zhvilluar hetime në lidhje me atë se si u bë që kjo reklamë të publikohej.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Auto23 Mars 2023
  Sipas një studimi të publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë “JAÇ: Advances”, zhurma e trafikut shoqërohet me një rrezik të...
  Auto22 Mars 2023
  Sulmet hakere ende sjellin fitime serioze për sulmuesit, dhe objektivat janë zakonisht ata që dihet paraprakisht se kanë para të mjaftueshme. Ferrari...
  Auto18 Mars 2023
  Tregu global i automjeteve elektrike (EV) po tërhiqet nga një nga kolapset më dramatike në shitjet mujore. Hulumtimi nga Rstad Energy zbuloi...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ka thënë se Kosova ka qendrën më të mirë në Evropë të trajnimit për kërkim-shpëtim....
  Sport23 Mars 2023
  Kombëtarja shqiptare ka vijuar përgatitjet për sfidën e parë të kualifikuesve të Europianit 2024 ndaj Polonisë, që luhet më 27 mars në...
  Vip23 Mars 2023
  Nita është banorja që para 1 jave hapi kutinë e Pandorës dhe dërgoi në nominim Kristin dhe Qetësorin ose Oltën dhe Kiarën....
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i PSD-së, Daran Molliqaj e ka falënderuar kreun e Nismës, Fatmir Limaj për përkrahjen që do t’i japë kësaj partie në...
  Sport23 Mars 2023
  Për 90 minuta “Zahir Pajaziti” ushtoi nga atmosfera e krijuar prej “Legjendave” dhe “Xhebrailave”. Bile edhe ndeshja ishte e zjarrtë pasi në...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pret që të bëhen publike hetimet se kush është përgjegjës për shpërthimet e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.