Bota/Rajoni

Pas deklaratave të Grenell flet Daçiq: Ne e ndalim fushatën kundër Kosovës, nëse ajo ndal fushatën për njohje dhe anëtarësim në organizata

Pas deklaratave të Grenell flet Daçiq: Ne e ndalim fushatën kundër Kosovës, nëse ajo ndal fushatën për njohje dhe anëtarësim në organizata
23:00 | 15 Qershor 2020

Ministri i Punëve të Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia mund të ndalojë përkohësisht fushatën për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, vetëm nëse Kosova ndalon fushatën për njohje dhe anëtarësim në organizata ndërkombëtare, duke shtuar se problemi është se “ne asgjë nuk i besojmë shqiptarëve dhe Prishtinës”.

Sipas mediave serbe, këtë deklaratë shefi i diplomacisë serbe e ka bërë duke komentuar njoftimin e sotëm të emëruarit të Shtëpisë së Bardhë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, ku ai deklaroi se ka marrë garanci nga Beogradi se do të ndalojë përkohësisht fushatën për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, kurse nga Prishtina që të pushojë kërkesat e saj për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.Daçiç thekson se ky ishte pozicioni i Serbisë vite më parë.

“Nëse është e vërtetë ajo që e dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan, Richard Grenell postoi në Twitter, kjo do të thotë se ai mori garanci nga Prishtina se do të ndalojë fushatën për njohjen e Kosovës dhe kërkesat për anëtarësim në organizata ndërkombëtare, dhe ky ishte pozicioni i Serbisë, i prezantuar vite më parë nga presidenti Aleksandar Vuçiq”, tha Daçi, transmeton Telegrafi.

E konfirmon Grenell: Më 27 qershor Kosova dhe Serbia takohen në Washington për dialogun

Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete

Të tjera