×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas akuzave kundër Grenellit, Kurti tani thotë se në Amerikë mund të nënshkruhet marrëveshje e dëmshme

  FrontOnline
  15 Gusht 2020

  Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka lëshuar një reagim të dytë kundërshtues ndaj takimit të 2 shtatorit mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington.

  Kësaj radhe në Twitter, Kurti ka dhënë tri “arsyet” se pse ai mendon se takimi i 2 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë është i gabuar.

  Sipas tij, e para është se ideja e shkëmbimit të territoreve nuk është eliminuar nga tavolina e dialogut.

  “Fillimisht, mungon besueshmëria dhe transparenca. Ideja e ‘shkëmbimit territorial’ është mohuar vazhdimisht, por është dëshmuar se ekziston nga Këshilltari për Siguri Kombëtare, ambasadori John Bolton, i cili ka thënë se ideja ka ardhur nga dy presidentët (Thaçi & Vuçiq). Kjo ka dëmtuar besimin në këtë proces”, ka shkruar ai.

  Arsyeja e dytë, sipas Kurtit janë çështjet e mbyllura që nuk kanë nevojë të rihapen.

  “Së dyti, mungojnë njohuritë rreth çështjes. Kosova është vend i pavarur dhe sovran, i cili as nuk është në konflikt që të ketë nevojë për marrëveshje për paqe, dhe as nuk ka status të pazgjidhur, që kërkon negociata. Këto janë pohime të pavërteta”, ka shkruar ai.

  E sipas tij, nuk po diskutohet për esencën e marrëveshjes por për nënshkrimin final të saj.

  “Së treti, koha dhe dedikimi. Një marrëveshje për normalizim me Serbinë kërkon zgjidhjen e të gjitha çështjeve, rrjedhimisht një proces të gjatë. Me zgjedhjet presidenciale në nëntor, është e qartë se rëndësia nuk qëndron te përmbajtja e marrëveshjes, por te nënshkrimi në fund të saj”, ka shkruar tutje Kurti.

  “Kosova dhe Serbia duhet t’i normalizojnë marrëdhëniet ndërshtetërore, por se kjo duhet të ndodhë nëpërmjet një dialogu të përgatitur mirë. Lidhja dhe besnikëria e Kosovës me Shtetet e Bashkuara mbetet e pathyeshme, por shtytja drejt marrëveshjeve të këqija për hir të një fushate politike është e gabuar”, ka shkruar ai.

  Ky është reagimi i dytë i Kurtit pas atij të djeshmit ku hedhi akuza të ashpra ndaj emisarit special të SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell.

  Këtë të fundit, Kurti dje e quante “kauboj” që nuk i intereson për vuajtjet e Kosovës.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë ka konfirmuar ndalimin e personit të katërt, i cili dyshohet se është i përfshirë në vrasjen e Liridona...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Është publikuar edhe videoja e momentin kur Granit Plava hyn në restorantin ku po darkonte Naim Murseli, Liridona Ademaj dhe dy fëmijët...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Janë publikuar video ku shihet momenti kur Naim Murseli dhe Liridona Ademaj hyjnë në një restorant natën ku ajo u vra. Video...
  Të tjera
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Shaban Murseli, babai i Naim Murselit, të dyshuar për vrasjen e Liridona Ademajt, në emisionin Kojshia Show, e ka konfirmuar se ka...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Shtatë persona, dy nga Ohri dhe pesë nga Shkupi, dy prej të cilëve të mitur, janë helmuar nga klori në pishinë të...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Në vazhdën e zhvillimit të hetimeve për rastin e vrasjes së rëndë të 30-vjeçares, Liridona Ademaj, Policia e Kosovës në koordinim me...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Thënë se dëshiron të di nëse janë zbuluar ideatorëve e profileve të rrejshme që janë përdorur gjatë fushatës. Kështu ai tha se...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Zjarrfikësit e Italisë kanë bërë të ditur se të paktën katër persona kanë vdekur dhe më shumë se 200 persona janë evakuuar...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Krimet e Rënda kanë arrestuar edhe një person që dyshohet se është përfshirë në vrasjen e Liridona Ademajt. Sinjali mëson se i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.