Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas Abbott, edhe ambasadori italian në Kosovë e viziton Prekazin

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Nicola Orlando, ambasador italian në Kosovë, ka vizituar kompleksin memorial të Jasharajve në Prekaz, në shenjë përkujtimi të intervenimit humanitar të NATO’s.

  Konsulli italian në vend e ka bërë një gjë të illë në llogarinë e tij në Tëitter përmes një postimi, duke rikujtuar edhe vizitën që e realizoi sot në kompleksin memorial ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott.

  “Iu bashkëngjita Nicholas Abbott sot, e vizitova kompleksin memorial të Jasharajve në Prekaz, për të rikujtuar intervenimin humanitar, që çoi deri tek pavarësia. Italia ishte në anën e kosovarëve më 1999’ën. Ne vazhdojmë ta përkrahim pavarësinë e Kosovës dhe të drejtat e qytetarëve të saj që të jetojnë në një shtet demokratik”, ka shkruar Orlando.

  Ndryshe, edhe ambasadori britanik në Ksoovë, Nicholas Abbott, bëri një vizitë atje. Ai tha se Kosova ka kurajën që të përballet me të kaluarën përmes sundimit të ligjit.

  “Këtë mëngjes bëra homazhe te memoriali i familjes Jashari në Prekaz, në përkujtim të ngjarjeve tragjike të para më shumë se 20 vjetëve. Sot Kosova ka kurajon të përballet me të kaluarën përmes sundimit të ligjit dhe në kërkim të drejtësisë për viktimat”, ka shkruar ai.

  Ambasadori britanik tha po ashtu se Mbretëria e Bashkuar do t’i qëndrojë gjithmonë intervenimit të saj në Kosovë si një kauzë e drejtë.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryetari i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri, ka bërë të ditur se edhe sot po vazhdon ditën me aktivitete dhe konsolidimin e kabinetit...
  Lajme03 Qershor 2023
  Duket se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, prapë po tërhiqet për shkak të presionit ndërkombëtar -(tërheqja nga një tjetër vendim ishte, më 28...
  Lajme03 Qershor 2023
  Sinan Duli, 84 vjeçari i cili rezultonte i humbur është gjetur ditën e premte. Shoqata e Kosovës për Kërkim dhe Shpëtim kanë...
  Të tjera
  Kronika03 Qershor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një nënë ka raportuar që dy fëmijët e saj janë zhdukur. Në raportin 24 orësh thuhet...
  Kronika03 Qershor 2023
  Policia e Kosovës protestën e së hënës të serbëve në Zveçan, e ka cilësuar sulm të rendit kushtetues të Kosovës. Sipas policisë,...
  Lajme03 Qershor 2023
  Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT) ka thënë se kërkesën për të nisur pagesa e rregullt...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku si pasojë e të shtënave me armë ka humbur jetën një 18-vjeçar.  Ngjarja...
  Kronika03 Qershor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një femër në Mitrovicë, pasi që e njëjta dyshohet se ka keqtrajtuar dhe ushtruar...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Ukraina thuhet se është gati të nisë një kundërsulm kundër ushtrisë ruse, sipas deklaratave të presidentit të vendit, Volodymyr Zelensky. Në një...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.