Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ‘Partia e serbëve të Kosovës’ del kundër ‘Listës Serbe’: Deklarata e Vuçiqit është hipokrizi

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Partia e serbëve të Kosovës (PKS), e udhëhequr nga AleksandarJabllanoviq, ka kritikuar rëndëVuçiqin për deklaratën e tij të fundit i cili krahason çështjenKosovë-Serbi me atë Armeni-Azerbajxhan, ku flet për konflikt të ngrirë dhe luftë me Kosovën.

  PKS ndër të tjerash deklaron se: “Kosova nuk ka asgjë të përbashkët me situatën në Azerbajxhan dhe në Kosovë vlen Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të KB, e njëjta të cilën Prishtina dhe Beogradi po shkelin vazhdimisht në disa segmente”.

  Ata gjithashtu kanë thënë se Kosova mbrohet nga forcat ndërkombëtaretësigurisë dhe Ushtria e Kosovës. “Në Kosovë ekziston prania e forcave ndërkombëtare të sigurisë, të cilat duhet të jenë garantuese e paqes dhe stabilitetit. Por vëmë re se ekziston një formacion i armatosur në Kosovë (Ushtria e Kosovës), i cili është themeluar kundër vetë kushtetutës së Kosovës, por edhe me pëlqimin e heshtur të Listës Serbe dhe Beogradit zyrtar.”

  “Ne shohim hipokrizi të veçantë në pjesën e deklaratës së Presidentit të Serbisë në të cilën ai flet për nevojën për të mos i lënë “fëmijëve tanë” një konflikt të ngrirë në Kosovë” ka shtuar më tej në deklaratë PKS.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Mikrobiologu Lul Raka, foli për pandeminë, “zhdukjen” e tij nga mediat, kohën e luftës, sistemin shëndetësor në Kosovë etj. U bë i...
  Lajme26 Mars 2023
  Në kuadër të bashkëpunimit me Republikën e Sllovenisë, rreshter majori i FSK-së, Bedri Zuka po merr pjesë në Konferencën e nënoficerëve të...
  Lajme26 Mars 2023
  Suzana Grubjeshiq ka dhënë qëndrimin e saj sa i përket Propozimit Evropian dhe në veçanti mbështetjes së madhe që po i jep...
  Të tjera
  Vip26 Mars 2023
  Një ditë pasi u eliminua nga Big Brother VIP Albania, Kiara Tito, ka qenë e ftuar në “Fan Club” për të folur...
  Lajme26 Mars 2023
  Të dielën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet një marsh, duke kërkuar drejtësi për krerët e UÇK-së që janë në Hagë....
  Lajme26 Mars 2023
  Është vetëm një nxënës që ndjek mësimet në klasën e parë të Shkollës Fillore “Rilindja” në fshatin Keqekollë të Komunës së Prishtinës....
  Vip26 Mars 2023
  Familjarët e Kristit kanë reaguar të revoltuar pasi Lorenci pranoi se ai dhe Keisi kanë pasur një romancë jashtë “Big Brother VIP”....
  Tenderët26 Mars 2023
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau gjysmë milion euro për restarurimin e objektit të ish-gjimnazit të Ferizajt, “Ismail Qemali’. Objekti, i...
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.