Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Parregullsi në Komunën e Gjilanit, blihen orendi gati 100 mijë euro, porositen 597 tavolina për QKMF e gjenden vetëm 285

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Komuna e Gjilanit ka paguar për 597 tavolina për nevoja të Qendrës Klinike Mjekësore Familjare “Nagip Rexhepi”, mirëpo përgjatë procedurës së regjistrimit kanë figuruar vetëm 285 copë.

  Kështu ka bërë të ditur një burim i mirëinformuar për Demokracia.com, i cili thotë se ka dyshime në Komunën e Gjilanit për porositje të orendive pa procedura tenderimi dhe, siç i përshkruajti ai, “në bazë të preferencave partiake dhe shoqërore”.

  Sipas tij, 597 tavolina i plotësojnë “nevojat e katër QKMF-ve”.

  Në një nga faturat e siguruara nga Demokracia.com të datës 24 maj 2022, ku janë porositur orendi për nevoja të komunës në vlerë totale prej 12,800 eurosh, shihet se personi përgjegjës për pranimin e faturës nuk ka pranuar ta nënshkruajë atë, në formë të shprehjes së pakënaqësisë.

  As dy muaj më vonë, Komuna e Gjilanit sërish porosit orendi në vlerë prej 14,783 eurosh, ku në mesin e tavolinave u specifikua që njëra nga to të jetë për katër persona. Specifikim tjetër interesant është edhe që tavolina të jetë e punuar nga melamina.

  Hiç më vonë se një muaj, në komunë sërish ka kërkesa për tavolina, vlera totale e të cilave shkon në 41,235 euro.

  Më 15 nëntor të 2022-ës, Komuna e Gjilanit sërish furnizohet me orendi (kryesisht tavolina), në një shumë totale prej 26,035 eurove.

  Për plotësim të nevojave të orendive në Komunën e Gjilanit vetëm përgjatë vitit të kaluar furnizimi u kushtoi 94,853 euro. Kjo komunë në vazhdimësi kontrakton nga operatori i njëjtë ekonomik “Mobelland”.

  I njëjti burim ka bërë të ditur për Demokracia.com se për shkak të “zbulimit të skandaleve” për çështjen e mungesës së tavolinave janë shkarkuar shefi i QKMF-së, Hasidin Bunjaku dhe Zejdush Tahiri.

  Sipas tij, për shkak të mos-nënshtrimit ndaj pushtetit të ri në Komunën e Gjilanit, Sabri Ibrahimi ka kaluar nga ndihmës në Administratë tek zyrtar në Financa dhe Safete Salihu nga ndihmëse në Zyrën Juridike në Zyrtare për Personel të QKMF-së.

  Demokracia.com ka kërkuar informacione nga Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik për shpalljen e tenderit për 597 tavolina nga ana e Komunës së Gjilanit për nevojat e QKMF-së, mirëpo deri në momentin e publikimit të artikullit nuk ka marrë përgjigje. Demokracia.com ka bërë një navigim në platformën e KRPP-së dhe atë të Komunës së Gjilanit, mirëpo nuk ka arritur ta gjejë një tender të këtillë.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  “Kosova fle mbi thëngjill”, kjo është fjalia që ka qarkulluar ndër breza. Në realitet kjo qëndron, pasi që vendi renditet i pesti...
  Lajme31 Mars 2023
  Çështja që më së shumti po diskutohet në marrëveshjen me Serbinë është ajo e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kryeministri Kurti...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë  se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka bërë hisedarë Serbinë në Kosovë me...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konferencë për media. Sipas njoftimit zyrtar nga kjo parti, konferenca nis në orën 12:30...
  Lajme31 Mars 2023
  11:00Lëvizja FOL prezanton gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022. Me këtë rast do të...
  Lajme31 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. IHK...
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.