×
 • Lajme
 • Lajme

  Parashikimi afatgjatë i motit: Rreshje të shiut deri në fund të muajit korrik

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Mot i freskët dhe i paqëndrueshëm që po mbretëron këtë muajin e parë të verës meteorologjike, si dhe të reshurat e shpeshta, duket se do të na përcjellin edhe përgjatë javëve në vijim. Kjo sipas tendencave të Qendrës Europiane për Parashikime Afatmesme, shkruan Prishtina Weather.

  Sipas Prishtina Weather, anomali pozitive për të reshura parashihet të ketë deri nga mesi i muajit korrik, derisa temperaturat do të qëndrojnë në vlera më të ulëta nga vlerat mesatare. Tek nga mesi i korrikut mund të ketë mot më stabil, me më pak reshje, derisa temperaturat mbeten rreth vlerave mesatare.

  Më poshtë po japim tendencat e motit për çdo javë në vijim si dhe paraqitjet grafike të anomalive të temperaturave dhe të të reshurave.

  22.06-28.06.2020 – edhe në javën e fundit të muajit qershor do të vazhdojë të mbajë mot më i freskët me temperatura për 1C deri 2C më të ulëta. Parashihet të ketë më shumë të reshura.

  29.06-5.07.2020 – Temperaturat do të shënojnë një rritje më afër vlerave mesatare, ndërsa të reshurat do të vazhdojnë të mbesin në trende pozitive në krahasim me vlerat mesatare.

  6.07-12.07.2020 – java e dytë e muajit korrik do të sjellë sërish mot më të freskët, me temperatura mesatare për 1C deri 1.5 më të ulëta, derisa edhe të reshura parashihet të ketë për 5 mm më shumë nga vlerat mesatare

  13.07.2020 – 19.07.2020 – Temperaturat mbeten të ulëta për këtë periudhë kohore, derisa parashihet të ketë më pak të reshura.

  20.07.2020-26.07.2020 – Temperaturat do të luhaten përreth vlerave mesatare, megjithëse në rajon pritet një rritje prej 1 deri 1.5C, kështuqë kjo javë ka gjasa të jetë më e nxehtë, ndërsa të reshurat do të jenë më të pakta.

  Këto janë parashikimet për javët e ardhshme, devijimet nga vlerat mesatare për shtatë ditët e javës, e jo nga temperaturat maksimale apo minimale ditore, të cilat mund të jenë të ndryshme, e pasiqë jemi duke iu afruar muajve më të nxehtë të vitit, maksimalet ditore mund të rriten edhe mbi 30C. Ky lloj parashikimi mund të merret për bazë vetëm për trendin momental të temperaturave dhe të reshurave, nuk mund të merret si i saktë me përqindje të lartë.

  Qendra Europiane për Parashikime Afatmesme (ECMËF), çdo javë përpunon parashikime të tilla, duke u bazuar në trendet e elementeve të ndryshme meteorologjike dhe atmosferike, e me ndihmën e superkompjuterëve mundohen të japin një tendencë të motit për javët në vijim, si dhe për muajt e ardhshëm.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Mbrëmë në Prishtinë është mbajtur një protestë për të kërkuar drejtësi për Liridonën. Lidhur me këtë protestë ka folur Leonard Ademaj, vëllai...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Jim Townsend,ka folur për sigurinë në Rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për atë se a mund të...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Jehona Lushaku-Sadriu nga Lidhja Demokratike e Kosovës në një konferencë për media tha se rezultatet e testit të PISA-s janë shqetësuese. Ajo...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk kanë ndryshuar qëndrim sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve serbe në...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Anëtari më i ri i LDK-së, Berat Rukiqi, vendimin e kryeministrit Albin Kurti, për alokimin e 5 milionë eurove për familjet me...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.