×
 • Lajme
 • Lajme

  Paralajmëron Infektologu Krasniqi: Nëse rritet numri të infektuarve mund të ngarkohet sistemi shëndetësor

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Gjatë ditës së djeshme, Kosova shënoi numër rekord të rasteve me Covid 19.129 persona rezultuan pozitiv me Koronavirus, ku kryesuan Prishtina, Prizreni dhe Vushtria.

  Ky numër ishte numri më i lartë i shënuar që nga fillimi i Pandemisë në vendin tonë.

  E të shqetësuar për këtë situatë janë profesionistët shëndetësorë.

  Infektologu, Valbon Krasniqi në një prononcim për Gazeta Blic thekson se po e ndjekin me shqetësim situatën e krijuar ditët e fundit.

  Krasniqi ka bërë thirrje të kihet kujdes dhe respektohen rekomandimet pasi nëse ka rritje të numrit të të infektuarve mund të ngarkohet sistemi shëndetësor.

  “Ne po e shohim me shqetësim, rritjen e numrit të rasteve. Që prej fillimit të Pandemisë kemi thënë se 20 përqind e pacientëve që infektohen me këtë virus, potencialisht mund të kenë nevojë për trajtim spitalor, pra për tu shtrirë në spital. Qëllimi i masave të ndërmarra gjithmonë ka qenë që mos të ketë numër të madh të të infektuarve për një periudhë të shkurtër kohore, siç ka ndodhë këto dy javët e fundit. Andaj vazhdojmë të lusim qytetarët që të kenë kujdes, të mbajnë maskat dhe të ruajnë distancën fizike. Nëse vazhdon numër i madh i rasteve të infektuara brenda një periudhe të shkurtër kohore dhe potencialisht numri i atyre të shtrirve, atëherë do të ngarkohet jashtëzakonisht shumë sistemi shëndetësor” ka thënë infektologu Valbon Krasniqi raporton Gazeta Blic.Gjatë ditës së sotme në Kosovë është shënuar edhe një viktimë nga Covid 19.Pacientja 74 vjeçare ishte nga komuna e Rahovecit, duke e quar në total numrin e viktimave në 34.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Pas publikimit të rezultateve të Testit PISA, ku Kosova u rangua pothuajse në fund, Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se u konfirmua...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është operuar sërish në këmbën në të cilën...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në prezantimin e masës 1.2 për subvencionimin e familjeve me asistencë sociale. Ai ka thënë se...
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.