Bota/Rajoni

Paralajmëron Erdogan: Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e merituar”

Paralajmëron Erdogan: Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e merituar”
14:24 | 14 Tetor 2020

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi të mërkurën se Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e merituar” mbi mosmarrëveshjet e Mesdheut Lindor.

Kjo sipas një raporti të AFP-së derisa më herët sot, Ministri turk i Energjisë Fatih Donmez tha se anija sizmik ”Oruc Reis” ka arritur vendndodhjen në Mesdheun lindor ku do të operojë dhe po fillonte të merrte leksione.

Sipas një raporti nga Agjencia e Lajmeve të Maqedonisë në Athinë (AMNA) ”Oruc Reis” ka fikur sistemin e saj të gjeopozicionimit për 24 orët e fundit.

Anija turke u nis të hënën nga Turqia dhe sinjali i fundit që emetoi ishte nga një zonë brenda kufijve të shelfit kontinental grek, 35 milje detare në jug të ishullit Kastellorizo.

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera