Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Paralajmërimi i frikshëm i psikiatrit kosovar: COVID-19 ka ndikim të madh në shëndetin mendor edhe pas shërimit

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Neuropsikiatri kosovar, Jusuf Ulaj, përmes një shkrimi në facebook, ka paralajmëruar se virusi COVID-19 do të lë pasoja të mëdha në popullsinë e Kosovës.

  Sipas Ulajt, psikiatrat e psikologët duhet të përgatiten për maratonën e madhe pasi që i presin shumë punë.
  Shkrimi i plotë:

  Sëmundja COVID-19, siç po manifestohet të disa raste të deklaruar nga IKSHP si “të shëruar”, ka ndikim të rëndësishëm në shëndetin mendor. Mospërmbajtja, intoleranca, impulsiviteti, agresiviteti fizik dhe verbal, frika dhe paniku, gjykimet iracionale janë vetëm disa nga simptomat që vërehen edhe nga joprofesionistët e shëndetit mendor. Pra, koleg të dashur psikiatër dhe psikolog përgadituni për maratonën – na presin shumë punë!

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.