×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Paralajmërimet e SHBA’së për sanksione ndaj Serbisë për armatimin rus, reagon Ivica Daçiq

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Edhe përkundër kritikave të mëdha të marra gjatë mbledhjes së fundit të Këshillit të Sigurimit, ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Dacic, vazhdon me propagandën e tij dhe pretendimet për heqje të njohjeve për pavarësinë e Republikës së Kosovës.

  Dacic ka thënë se në fund të këtij viti pritet që katër deri në pesë shtete të tërheqin njohjen për Republikën e Kosovës, shkruan Danas.

  Përveç kësaj shefi i diplomacisë serbe i është përgjigjur edhe deklaratave të emisarit të SHBA’së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, rreth mundësisë së vendosjes së sanksioneve për Serbinë, pas sasive të mëdha të armatimit të rëndë që po merr nga Rusia e Vladimir Putinit.

  Daçiq ka thënë se nuk është e nevojshme që të vendosen sanksione pasi sipas tij e dinë se çfarë armatimi është i lejueshëm e çfarë jo.

  “Ne nuk jemi budallenj që të mos e dimë se çfarë lejohet”, është shprehur Dacic.

  Lidhur me armatosjen e Serbisë nga Rusia ka reaguar edhe kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, i cili ka thënë se shteti serb duhet të ndalë një çmenduri të tillë para se të bëhet vonë.

  “Armatosja e vazhdueshme e Serbisë me pajisje ushtarake nga Rusia dhe Kina (Pancirë, Sisteme të Mbrojtjes Ajrore, Dronë etj) është kërcënim i drejtpërdrejtë për Kosovën, paqen e brishtë në rajon, si dhe perspektivën Euro-Atlantike. Serbia duhet ta ndalë këtë çmenduri para se të bëhet vonë!”, ka shkruar Haradinaj./Front Online/

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Jim Townsend,ka folur për sigurinë në Rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për atë se a mund të...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Jehona Lushaku-Sadriu nga Lidhja Demokratike e Kosovës në një konferencë për media tha se rezultatet e testit të PISA-s janë shqetësuese. Ajo...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Pas publikimit të rezultateve të Testit PISA, ku Kosova u rangua pothuajse në fund, Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se u konfirmua...
  Të tjera
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.