[wp-story]

Front TV

Parafushata “heq maskat”, politikanët po e përhapin COVID-in

Parafushata “heq maskat”, politikanët po e përhapin COVID-in
19:19 | 08 Janar 2021

“Mbajtja e detyrueshme e maskës, mbajta e distancës edhe mbajtja e higjienës personale. Vetëm këto tri masa e ruajnë jetën e qytetarëve”.

Këtë apel e përsëriti shumë herë.

Në pothuajse secilën paraqitje të tij publike si kryeministër, Avdullah Hoti, u rikujtoi qytetarëve këto masa anti-Covid që duhet respektuar.

Por, kryeqeveritari në detyrë, s`është se vetë po i zbaton ato çka vazhdimisht ua kërkoi të tjerëve.

Ai po shihet duke bërë fushatë nëpër terren pa mbajtur maskë e distancë si në këtë takim të së enjtes ku ua kërkoi qytetarëve të Shtimes votën për t`u bërë prapë kryeministër në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Identik si Hoti, veçse në një mbledhi tjetër, veproi bashkëpartiaku i tij në LDK, Arban Abrashi.

Por nuk janë vetëm politikanët e Lidhjes që po thyejnë ligjin anti-covid.

Njësoj po veprojnë edhe ata të Partisë Demokratike të Kosovës.

Nënkryetari i saj, Sami Lushtaku, ua ka mësyrë odave me shumë njerëz për të kërkuar vota kur s`respektohet kurrfarë mase anti-pandemike.

Në grumbullime të ngjashme mori pjesë edhe vetë kandidati për kryeministër nga kjo parti, Enver Hoxhaj.

Odat për fushatë po i shfrytëzon edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Lideri i saj, Ramush Haradinaj u pa në një ndejë të tillë me një kallaballëk njerëzish, në të cilën u panë sharkiat, por jo edhe distanca e maskat.

Bile njeriu që synon postin e presidentit u përkujdes t`i argëtojë pak të pranishmit që shkoi t`i bind që ta ndihmojnë me votë drejt këtij qëllimi.

“Valles” së mos respektimit të masave anti-pandemike iu kap edhe një lider tjetër, ai i NISMA-s, Fatmir Limaj.

Edhe ai në disa fotografi u pa krah për krah me anëtarë të partisë që drejton.

Distancën e vetme këta e kishin vetëm me fotografin që shkrepi këtë foto për realizimin e të cilës mbase këtij të fundit i është dashur të bëjë disa hapa mbrapa për t`i kapur të gjithë, meqë ishin shumë në numër.

Për respektim të masave nuk ndiu fare as lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti.

Ish-kryeministri që sa ishte në ekzekutiv bëri thirrje për respektim të tyre, i shkeli ato disa herë.

Ashtu si në këtë fotografi ku shihet në një sallon përplot me podujevas.

Me tubimet e kësaj natyre s`po pajtohen asesi mikrobiologët.

Profesoresha e lëndës së mikrobiologjisë, Gjyle Osmani, thotë se ato mund të jenë burime infeksioni të COVID-19.

“S`ka kurrfarë fshehtësie se çdo grumbullim ku nuk respektohen masat, siç është bartja e maskës dhe distancës është me një rrezik në veti dhe e shton mundësinë e shfaqjes së infeksionit”, tha ajo për Front Online.

Sipas saj qytetarët që duan të marrin pjesë në këso aktivitetet politike duhet të paktën të mbajnë maskën dhe distancën./Front Online/

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera