Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Papa Françesku premton çlirimin e Kishës nga abuzimet seksuale

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Papa Françesku ka premtuar se do ta çlirojë Kishën Katolike nga akuzat për abuzime seksuale dhe është lutur për viktimat e ish-kardinalit Theodore McCarrick, një ditë pasi Vatikani publikoi një raport me të cilin kisha me dekada të tëra ka heshtur ngacmimet e tij seksuale, njofton Reuters.

  Papa Françesku ka thënë se raporti shtjellon një rast të tmerrshëm të ish-kardinalit të lartë amerikan. Kreu i Kishës ka thënë se Selia e Shenjtë do të punojë për ta hequr këtë të keqe brenda pragut të vet.

  Raporti i Vatikanit ka fajësuar një numër priftërinjsh, kardinalësh dhe papash që kanë fshehur një mal me prova për abuzimet seksuale të McCarrick. Raporti ka fajësuar Papa Gjon Palin e Dytë që ka emëruar McCarricun, ani pse kishte raporte se ka abuzuar seksualisht me seminaristët.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.