[wp-story]

Bota/Rajoni

Pamje të reja shokuese nga vendi ku trupat amerikane u goditën nga sulmet ajrore iraniane

Pamje të reja shokuese nga vendi ku trupat amerikane u goditën nga sulmet ajrore iraniane
08:28 | 14 Janar 2020

Janë publikuar pamje të reja nga vendi ku trupat amerikane u sulmuan nga forcat ajrore iraniane, në bazën e tyre ushtarake në Irakun perëndimor, gjatë të mërkurës së 8 janarit.

Sulmi në bazën Ain al-Asad, ku janë të vendosur rreth 1 mijë e 500 forca amerikane, u krye të mërkurën e kaluar si hakmarrje për vrasjen e gjeneralit Iranian, Qasse Soleimani.

Associated Press ka publikuar pamje të reja pas vizitës së tyre në objektin e rrënuar, ku shihen rimorkiot ushtarake të dëmtuara.

“Kishte më shumë se 10 raketa të mëdha qëlloheshin dhe ndikimi goditi disa zona përgjatë fushës së ajrit,” tha Koloneli Myles Caggins, një zëdhënës i koalicionit të udhëhequr nga Sh.B.A.

Ai shtoi se shpërthimet në bazë, që ndodhen rreth 110 milje në perëndim të Bagdadit, shkatërruan objektet që strehojnë dhjetëra ushtarë.

Caggins gjithashtu shpjegoi se trupat morën njoftimin se raketat ishin në rrugën e tyre, falë sistemeve të paralajmërimit të hershëm, dhe i përshkroi ata që jetuan gjatë sulmit si “luftëtarë”.

Baza e Ain al-Asad u përdor për herë të parë nga forcat amerikane pas pushtimit të drejtuar nga SHBA në 2003 që rrëzoi diktatorin irakian Saddam Hussein dhe më vonë pa që trupat amerikane u vendosën atje në mes të luftës kundër ISIS.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera