Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pamje nga dita e parë e Haxhit, pelegrinët respektojnë distancën sociale

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Pandemia e coronavirusit ka bërë që vendet në mbarë botën të ndërmarrin masa mbrojtëse për ta luftuar përhapjen e mëtejme të COVID-19.

  E këto masa kanë prekur fusha të ndryshme qytetarët, duke filluar nga biznesi e deri të feja, ku pelegrinët që kanë shkuar në Haxh ku sipas autoriteteve në Emiratet Arabe, sivjet marrin pjesë vetëm 1 mijë pelegrinë nga 2 milionë sa ishte vitet e kaluara, transmeton Telegrafi.

  Besimtarët myslimanë detyrohen të mbajnë distancën sociale fizike derisa qëndrojnë pranë xhamisë madhështore të Mekës.

  Më poshtë mund të shihni pamjet nga dita e parë e Haxhit në Mekë të Arabisë Saudite, ku pelegrinët dhe autoritetet kanë kujdesen që gjithçka të shkojë mirë, në mënyrë që të mos vie deri te ndonjë infeksion i mundshëm nga COVID-19.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  “Kemi qenë shtete të vetmet që nuk kishim kufij. Ndërsa tani jemi të vetmit që kemi kufij”. Këtë e tha sot kryeministri...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Policia e Shtetit në Shqipëri e ka arrestuar një kosovar në Pikën Kufitare në Morinë. Personi i arrestuar ishte në kërkim ndërkombëtar...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Disa persona të paidentifikuar kanë sulmuar me armë zjarri ditën e sotme zyrat e “İYİ Parti” në Stamboll. Një nga plumbat ka...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Gjykata Themelore e Ferizajt është zgjedhur si gjykata më transparente me publikun në Kosovë, për shkak të publikimit më të madh të...
  Lajme31 Mars 2023
  Avokati i Popullit ditën e sotme ka dorëzuar në Kuvendin e Republikës së Kosovës, raportin për vitin 2022, në lidhje me gjendjen e të...
  Lajme31 Mars 2023
  Në 24-vjetorin e Masakrës së Pastaselit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bëri homazhe te lapidari dhe varrezat e dëshmorëve. Së...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Policia e Shtetit në Shqipëri e ka arrestuar një kosovar në Pikën Kufitare në Morinë. Personi i arrestuar ishte në kërkim ndërkombëtar...
  Lajme31 Mars 2023
  Safe Journalist, Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimore, sot ka reaguar për gjuhën e përdorur nga Blerim Vela, shef i stafit të Presidentes...
  Lajme31 Mars 2023
  Ditën e djeshme, zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim delegacionin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.