×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Palmer: Nuk është reale që të pritet njohja e shpejtë e Kosovës nga Serbia

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  I dërguari i posaçëm i Sekretarit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor dhe për dialogun në mes të Prishtinës dhe Beogradit, Matthew Palmer, ka thënë që nuk është reale që të pritet njohja e Kosovës nga Serbia në këmbim të heqjes së taksës.

  Sipas tij problemi i njohjes nga Serbia nuk mund të vijë aq shpejtë dhe aq lehtë, duke përmendur fillimisht disa punë të tjera që duhet kryer.

  “Nuk është reale. Problemi i njohjes nuk është diçka që vjen shpejtë dhe lehtë për Kosovën. Njohja reciproke do të jetë një çështje shumë e vështirë për ta diskutuar. I vetmi vend ku ajo mund të arrihet, nuk janë as mediat, as gazetat e as televizionet, pro tavolina e negociatave”, ka thënë Palmer në një intervistë për  Radiotelevizionin e Vojvodinës, transmeton Gazeta Express.

  Tutje teksa ka folur për vazhdimin e dialogut, Palmer ka thënë se ka hapësirë për rinisjen e dialogut, duke i bërë Kosovës thirrje të heq taksën dhe që Serbia të ndalë fushatën kundër njohjeve.

  “ Synimi i një dialogu të tillë është që të mbulojë një gamë të gjerë çështjes dhe temash, që nga siguria, mbrojta e trashëgimisë, të drejtat e minoriteteve, bashkëpunimi ekonomik dhe njohja reciproke”, ka thënë Palmer.

  Palmer ka shtuar se e kupton qëndrimin e Serbisë për të mos e njohur Kosovën, megjithatë thotë se pavarësisht asaj “për Shtetet e Bashkuara të Amerikës njohja reciproke është zgjidhja ideale për normalizimin e raporteve”.

  Siç shkruan Kosevv në këtë intervistë Palmer nuk e ka përjashtuar edhe mundësinë e arritjes së një marrëveshje e cila “ nuk do të ishte plotësisht një njohje reciproke, por një e tillë që do të ishte më mirë se sa ajo që palët kanë aktualisht”.

  “Sa për SHBA’në, rishikimi i statusit të Kosovës nuk është synim i negociatave. Synim i bisedimeve është të definohen elementet e një raporti normal ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Sa i përket SHBA’së, pozicioni ynë që njohë reciproke është zgjidhje ideale, sido që të jetë janë disa gjëra për të cilat palët mund të pajtohen më lehtë për momentin, dhe kjo do të ndihmonte në lehtësimin e situatës. Por kjo nuk më përket mua, iu përket atyre të vendosin”, ka potencuar Matthew Palmer.

  Përveç kësaj Palmer ka hedhur poshtë mundësinë e involvimit më të thellë të SHBA’së, dhe idenë për ndarje apo shkëmbim të territoreve.

  Ai ka thënë se u takon palëve që të vendosin agjendën e bisedimeve.

  “SHBA’ja është e interesuar për normalizim të raporteve, dhe nuk do të imponojë ndonjë parametër për arritjen e marrëveshjes”, ka shtuar tutje emisari amerikan.

  Megjithatë ka thënë se mbështetja politike e SHBA’së për zbatimin e  një marrëveshje të mundshme, do të varet edhe nga fakti nëse Washingtoni e konsideron marrëveshjen si të mirë.

  “Ne nuk do ta aprovojmë marrëveshjen paraprakisht. Ne duam të shohim se çfarë do të nxjerrin ata si zgjidhje dhe pasta ta prezantojmë. Kështu që nëse kemi probleme specifike, do të bashkëpunojmë me palët për t’i rregulluar ato. Nëse të dy palët duan mbështetjen tonë, mbështetjen për zbatimin, dhe mbështetjen politike atëherë po, ne do të dëshirojmë që të arrihet një marrëveshje e mirë”, ka konkluduar tutje Palmer.

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  NATO ka uruar Shqipërinë për Festën e Pavarësisë. “Ripostoni për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë #Shqipëri në #Ditën...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Dy persona kanë mbetur të lënduar pas një aksidenti në rrugën Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Maxhunaj. Këtë për Front Online e ka...
  Vip28 Nëntor 2023
  Vesa Vllasaliu, ish banorja e BBVK , me të rrëfyer historinë e tradhëtisë së të fejuarit të saj Mërgimit, e bëri atë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.