[wp-story]

Bota/Rajoni

Palmer: 4 shtatori është garancia kryesore për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Palmer: 4 shtatori është garancia kryesore për marrëveshjen Kosovë-Serbi
13:26 | 31 Dhjetor 2020

Marrëveshja e 4 shtatorit në Washington, nuk e bëri Serbinë ta pranojë Kosovën.As nuk i normalizoi raportet ndërmjet dy vendeve.Por, ajo, është garancia më e fortë për çfarëdolloj akordi tjetër të madh, që pritet të arrihet mes dy shteteve të Ballkanit.

Kështu të paktën thotë Matthew Palmer, njëri nga zyrtarët amerikanë që më së miri e njohin situatën në këtë pjesë të Evropës.

Në një intervistë ekskluzive për portalin klankosova.tv, i dërguari special i SHBA-së në Ballkanin Perëndimor, tha se shteti i tij, me marrëveshjen e 4 shtatorit dëshmoi qartë se është i interesuar të përfshihet edhe më thellë në dialogun mes Kosovës e Serbisë.”Ata forcuan themelin për marrëveshjet e ardhshme, duke përfshirë perspektivën e normalizimit gjithëpërfshirës të marrëdhënieve, të cilat BE ka ndjekur me forcë dhe e cila mbetet një përparësi kryesore për Shtetet e Bashkuara’’, ka thënë Palmer.

”Zbatimi i këtyre marrëveshjeve jo vetëm që do të sjellë rritje dhe punë për qytetarët e Kosovës dhe Serbisë, por do t’i bindë qytetarët se ata kanë një të ardhme më të ndritur në vendin e tyre dhe do të tregojë rrugën e pajtimit dhe përparimit për të gjithë Ballkanin Perëndimor”.Ai shtoi se Kosova e Serbia nuk nuk do të arrijnë potencialin e tyre të plotë për zhvillim derisa t’i zgjidhin mosmarrëveshjet që kanë.Në këtë intervistë të jashtëzakonshme, Palmer, pos tjerash, befason më lajmin se këngëtarja e tij e preferuar është kosovarja Dua Lipa, tregon se nëna e tij mund të vijë për një vizitë në Kosovë dhe flet edhe për mundësinë që Medeleine Albright të përfshihet në dialogun.

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera