×
 • Lajme
 • Lajme

  Pajaziti për situatën në veri: Kurti hyri në zinxhir të veprimeve të gabueshme

  FrontOnline
  05 Qershor 2023

  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e gabuara politike kanë prodhuar veprime zinxhirore të gabueshme vazhdimisht, duke përmendur kështu fillimisht tërheqjen e serbëve nga institucionet e Kosovës, pastaj refuzimin e tyre për të marrë pjesë në zgjedhje dhe pastaj situatën aktuale.

  Ai në emisionin “FIVE” ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka hyrë në zinxhir të veprimeve të gabueshme kështu duke përmendur fillimisht targat e pastaj veprimet e tjera.

  “Aktivitetet e gabuara politike kanë prodhuar veprime zinxhirore të gabueshme vazhdimisht, kemi refuzimin e serbëve të marrin pjesë në institucionet e Kosovës, pastaj refuzimin e zgjedhjeve dhe tash këtë situatë”, ka thënë Pajaziti.

  Sipas tij, Kurti në këtë proces është i vetëm pasi sipas tij nuk pyet njeri të gjallë.

  Ai ndër të tjera ka thënë se skenat e dhunës në veri nuk janë skena që i duheshin Kosovës.

  “Skenat, rrethanat e dhunës që i pamë atje janë skena që nuk i duheshin Kosovës, qytetarëve, njerëzve që jetojnë atje, as atyre që na kanë mbështetur e na mbështesin. Kurti në këtë proces është i vetëm pasi sipas tij nuk pyet njeri të gjallë.”, ka vijuar ai.

  Ai ka thënë se PDK-ja ka arritur të instalojë institucionet në veri dhe se kjo parti gjithmonë ka mbështetur edhe qeverinë aktuale për vendosjen e sundimit të ligjit në terren.

  “Vazhdimisht kemi sugjeruar që të ketë koordinim sa më të mirë me partnerët ndërkombëtarë. I kemi dhënë mbështetje kësaj qeverie, për vendosjen e sundimit të ligjit në terren”.

  Ndërsa në pyetjen se a do të marrë pjesë PDK-ja në zgjedhje të jashtëzakonshme, Pajaziti ka thënë se PDK-ja ka marrë pjesë në zgjedhje dhe se kryetarët janë duke kryer detyrat e tyre.

  “Nuk është në dorën tonë të bëjmë veprime të tilla. I kemi mbështetur me pjesëmarrje në zgjedhje. Kryetarët janë duke i kryer detyrat në rrethana të cilat janë krijuar”.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Presidenti Bajram Begaj zhvilloi një intervistë për emisionin “Opinion” këtë të martë. Ai komentoi edhe ditën e zisë që mbajti Serbia për...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të martën në Parlamentin Evropian (PE) u diskutua sulmi i armatosur në veri të Kosovës. Eurodeputeti bullgar, Ilhan Kyuchyuk, hodhi kritika në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përmes së cilës ka kërkuar...
  Të tjera
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...
  Vip03 Tetor 2023
  Eneda Tarifa do rikthehet në ekran në rolin e moderatores. Pas një pushimi të gjatë këngëtarja e njohur do të moderojë formatin...
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.