Lajme

Pacolli prezanton projektin që thotë se propozoi për ta ndërtuar në Hajvali pa para të shtetit

Pacolli prezanton projektin që thotë se propozoi për ta ndërtuar në Hajvali pa para të shtetit
21:09 | 21 Shtator 2020

Presidenti i AKR’së Behgjet Pacolli nëpërmjet një shkrimi në Facebook ka treguar se nuk ka gjetur mbështetje për të ndërtuar Prishtinën e re. Thotë se pavarësisht se ishte dy mandate në qeveri nuk arriti t’i bindte partnerët e koalicionit për jetësimin e këtij projekti, i cili sipas tij nuk do të prekte buxhetin e Kosovës.

“Fatkeqësisht, askush nuk më mbështeti kurrë në këtë projekt dhe asgjë nuk u bë, siç ndodhi në 20 vitet e fundit. E them me zë të lartë se pa kreativitet, dashuri për punë dhe guxim për të vepruar nuk ka progres, rritje ekonomike apo përmirësim të standardit jetësor! Në rastin e Kosovës, për ta bërë vend bashkohor nevojitet qasje ndryshe!”, shkroi Pacolli në Facebook.

Lexo Edhe:

Momenti qesharak nga dekorimi, Thaçi ndihmon përkthyesin

Shkrimi i plotë i Pacollit në Facebook:

Unë kurrë nuk kam pasur forcë politike për të lëvizur gjërat në mënyrën që unë e kam parë të arsyeshme, në dy mandatet sa isha në qeveri.

Unë propozova dhe insistova që Prishtina e re të ndërtohej në Hajvali ( ne afërsi të pallatit të drejtësisë), duke filluar nga Administrata shtetërore e tutje.

Financimi i kësaj opere do të bëhej nga konstrukcioni modern financiar që korporata Mabetex ka eksperiencë dhe qasje të plotë, pa e prekur fare buxhetin e shtetit.

Fatkeqësisht, askush nuk më mbështeti kurrë në këtë projekt dhe asgjë nuk u bë, siç ndodhi në 20 vitet e fundit.

E them me zë të lartë se pa kreativitet, dashuri për punë dhe guxim për të vepruar nuk ka progres, rritje ekonomike apo përmirësim të standardit jetësor!

Në rastin e Kosovës, për ta bërë vend bashkohor nevojitet qasje ndryshe!

Fotot më poshtë janë projekti i cili Prishtinës dhe Kosovës do ia ndryshonte imazhin për të mirë, pa e prekur asnjë cent buxhetin e shtetit.

 

 

 

Cilësi, gatim dhe shpërblim

Të tjera