×
 • Lajme
 • Lajme

  Pacolli jep ide për “zonë ekonomike” mes Serbisë e Kosovës: Do të punësoheshin 300 mijë njerëz

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Shefi i diplomacisë së Kosovës në detyrë, Behgjet Pacolli, ka thënë se me Serbinë mund të bisedohet për gjithçka, por jo edhe për tri gjëra, pavarësinë e Kosovës, Kushtetutën e Kosovës dhe kufijtë.

  Pacolli ka dhënë një ide për krijimin e një zone të lirë ekonomike që do të përfshinte një pjesë të jugut të Serbisë, veriun e Kosovës dhe Sanxhakun, të cilën BE-ja do ta ndihmonte nga ana financiare.

  “Do të vinin ndërmarrje globale për shkak të taksës simbolike dhe parashikoj që një gjë të tillë për 10 vjet do të mund të punësonte 300.000 njerëz”, tha Pacolli.

  Duke folur rreth një takimi të mundshëm me Vuçiq, Pacolli tha në një intervistë për TV Face të Bosnjës se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq duhet të njohë pavarësinë e Kosovës.

  “Vuçiq, ju keni vetëm një shans – ta njihni Kosovën, ta pranoni realitetin. Kosova ka lindur dhe nuk ka kthim prapa. Nëse ai do ta kuptoj këtë duhet ta pranojë realitetin në Kosovë dhe gjithçka tjetër do të ishte e lehtë. Kosova është shtet, ka institucionet e saja. Kjo është zgjidhja e vetme dhe dalja e vetme nga kriza”, tha Pacolli.

  Sipas tij, demarkacioni i kufirit midis Kosovës dhe Serbisë është i pamundur, pasi që është i rrezikshëm.

  “Mendoj se të gjitha opsionet që mund të jenë në tavolinë, do të ndaja vetëm një dhe mund të jetë edhe opsioni i vetëm – bashkëpunimi ekonomik”, tha ai./Front Online/

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se nëse koncepti i vetëmenaxhimit për komunat me shumicë serbe nuk ndërtohet në një marrëveshje...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Sipas kreut të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, Kurti e ka humbur shansin në Bruksel dhe Ohër dhe ai ka shans që të...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.