Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Pacolli: Asociacioni do të ketë pushtet ekzekutiv e Kisha Ortodokse të drejta e privilegje

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Ajo që ka fituar nga ujdia e arritur në Ohër, sipas ish-ministrt të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli , është Serbia.

   “Është një fitore për Serbinë pasi ka arritur të heqë njohjen reciproke, të heqë referencën e anëtarësimit në OKB dhe Asociacioni 2.0 do të ketë pushtet ekzekutiv dhe Kisha Ortodokse Serbe do të zyrtarizoj një status që shkon përtej propozimit të Athisaarit i cili parashikon të drejta dhe privilegje për KOS-in dhe jo status të formalizuar”, tha ai për Front Online.

  Ish-ministri, Pacolli tha se Kosova nuk do ta përfitojë asgjë nga marrëveshje e arritur me 18 mars.

  “Në mes të natës, pa pëlqimin demokratik të Kuvendit, kryeministri Kurti ka rënë dakord kryeveti me presidentin serb Vuçiq për një marrëveshje që do të forcojë ndikimin e Serbisë në Kosovë, por nuk do t’i sjellë asnjë përfitim Kosovës në kuptim të finalizimit të shtetësisë së saj dhe të integrimit ndërkombëtar”, përfundoi Pacolli.

  Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas marrëveshjes ka deklaruar se me Serbinë është arritur pajtimi publik për një aneks që do të udhëzojë zbatimin e marrëveshjes bazë. Ai tha se në marrëveshjen bazë është njohje e ndërsjellë de-facto.

  Ndërsa, presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka thënë për marrëveshjen e arritur se Kosova dëshmoi të jetë e vetmja palë në dialog që u tregua konstruktive dhe e interesuar në paqe e stabilitet./FrontOnline/

  Pacolli për marrëveshjen në Ohër: Është në dëm të Kosovës, koston do ta paguajmë më vonë

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputeti liberal gjerman, Thomas Hacker ka përshëndetur përpjekjet për ndërmjetësim të Gjermanisë dhe Francës pas shpërthimit të konfliktit në veriun e Kosovës....
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputetja e LDK-së, Doarsa Kica-Xhelili, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti në veprimet e ndërmarra sa i përket menaxhimit të situatës në veri....
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputeti nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, u ka bërë thirrje të gjithë deputetëve të Kuvendit të Kosovës...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka uruar homologun e saj italian Sergio Mattarella për Ditën e Republikës, e cila festohet çdo...
  Lajme02 Qershor 2023
  Jehona Lushtaku-Sadriu nga LDK-ja ka kritikuar kryediploamten kosovare. Në një status në Facebook, ajo ka thënë se Donika Gërvalla Schëarz në Kuvendin...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Lajme02 Qershor 2023
  Lista Serbe doli në konferencë për media pasi Albin Kurti publikoi listën e serbëve të cilët i cilësoi si kriminelë dhe organizatorë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Me pjesëmarrjen e më se 30 studentëve dhe gazetarëve të rinj, gjatë tri ditëve në Prishtinë është mbajtur moduli i parë i...
  Lajme02 Qershor 2023
  Instituti GAP ka publikuar statistikat të cilat thonë se numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.