Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Osmani: Thaçi gaboi që shkoi si president në Hagë

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani, ka folur mbrëmë lidhur me propozim-aktakuzën e Dhomave të Specializuara të Gjykatës në Hagë, që ka arritur në adresën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli.

  Thaçi gjatë javës së kaluar është intervistuar nga Dhomat e Specializuara për katër ditë rresht.

  Lidhur me këtë Osmani në emisionin Rubikon në Klan Kosova tha se Thaçi ka bërë gabim që si president ka shkuar në Hagë.

  “Si juriste nisem nga prezumimi i pafajësisë. Por, si politikane menjëherë duhet të japin dorëheqje ata që ftohen në Hagë. Edhe presidenti Thaçi ka bërë gabim që si president ka shkuar në Hagë. Kjo e ka dëmtuar edhe pozitën edhe vetë atë. Unë nuk e lidhi këtë fakt me vetën time. UÇK-ja nuk mund të lidhet me ndonjë krim gjatë vitit 1999 sepse atëherë është demilitarizuar. Dhe lërë më të pasluftës që nuk është logjike”, ka thënë Osmani.

  E para e Kuvendit shtoi se politikanët nuk mund të japin vlerësime juridike sepse bëjnë dëm.

  Ajo theksoi se shteti i Kosovës ka dështuar t’i adresojë krimet e shtetit serb.

  “Nuk është mirë që të japin vlerësime juridike ne që bartim funksione politike sepse bëjmë dëm. Këtë qëndrim e kam mbajtur që nga mandati i parë si deputete. Por, fatkeqësisht ne kemi dështuar që ta diskutojmë hapur për krimet e shtetit gjenocidal”, ka deklaruar Osmani në Rubikon.

  “Ka pasur tendencë që këto krime që të relativizohen. Ajo që ka ndodhur në dialogun Kosovë-Serbi, për vite të tëra Kosova nuk i ka ngritë asnjëhere temat, dhe reparacionet”.

  “Por tani ne duhet ta shfrytëzojmë rastin dhe secili politikan të ngrisë zërin.Krimet e tilla janë përtej çdo imagjinatës njerëzore.Lufta e UÇK-së ka qenë në mbrojtje të popullit të Kosovës”.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Tensionet në veri sidomos gjatë ditës së djeshme, vetëm sa kanë ndikuar që e tërë vëmendja të jetë tek kryetarët e komunave...
  Lajme30 Maj 2023
  Njësia Speciale e Kosovës mëngjesin e sotëm e ka zhvendosur nga objekti i komunës së Zubin Potokut flamurin e Republikës së Kosovës....
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas zhvillimeve të ditës së hënë në veri. Ajo tha se dhuna...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.