×
 • Lajme
 • Lajme

  Osmani: Rrugëtimi ynë nuk do të përmbyllej kurrë pa përkushtimin e aleatëve tanë

  FrontOnline
  12 Qershor 2020

  Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani në seancën solemne për nder të Ditës së Çlirimit të Kosovës, ka thënë se çdo herë do jenë falënderues ndaj secilit që sakrifikoi për sjelljen e lirisë së vendit.

  Osmani u shpreh se ky rrugëtim i Kosovës s’do përmbyllej asnjëherë pa përkushtimin e aleatëve ndërkombëtarë.

  ”Përfundimisht u dëshmua në Kosovë më shumë se kudo në botë, se liria e jashtme mund të vijë, vetëm nëse fitohet liria e brendshme”.

  ”Prandaj ne u çliruam sepse e fituam lirinë e brendshme, dhe guxuam të ëndërrojmë dhe këmbëngulëm në vlerat humane kur fqinjët tanë verior i shkelën ato”.

  ”Këto aleanca na shpëtuan nga zhbërja, ndaj dhe sot jemi në këtë përvjetor falë tyre”.

  ”Rrugëtimi ynë nuk do të përmbyllej kurrë pa përkushtimin e aleatve tanë”.

  ”Ne do tu jemi përjetësisht mirënjohës për rreshtimin e tyre në krah të Kosovës kur shfarimi ishte bërë projekt gjenocidal hemogjenist”.

  ”Kjo përkrahje e aleatëve ndërkombëtarë tashmë është shndërruar në miqësi të përhershme e të cilën do ta kultivojmë e ta ruajmë siç na e mësuan paraardhësit tanë, që miqësitë duhet t’i ruajmë dhe respektojmë”.

  ”Në këtë ditë e përkujtojmë Ibrahim Rugovën ikonën e përbashkët të lirisë”.

  ”Kujtojmë Komandantin Legjendar Adem Jashari, dhe gjithë familjen Jashari që dha gjithçka këtij vendi dhe secilin dëshmor e secilin të zhdukur nga lufta në Kosovë, të mbijetuarat e dhunës dhe të gjitha familjet e dëshmorëve”.

  ”Ne e njohim shumë mirë peshën e lirisë, sepse e kemi përjetuar me shekuj të tërë mungesën e saj. Ne qytetarët e Republikës së Kosovës e kuptojmë çfarë do të thotë të jesh në një regjim shtypës”.

  ”Historinë e kemi në krah. Kosova ka numrin më të madh të fëmijëve e grave të masakruar, në krahasim me numrin e banorëve”.

  ”U masakruan e u vranë, sepse ai regjim nuk e kursente askënd. Sot duhet të jemi unik në idenë për paqe të qëndrueshme, duke mbrojtur sovranitetin tonë në çdo pëllëmbë të territorit”.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.