×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Osmani: Nëse vërtetohet se Serbia është përfshirë në ngjarjet në Kosovë, do ta shqyrtojmë pjesëmarrjen në “Ballkanin e Hapur”

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Nëse vërtetohet se Serbia është në ndonjë mënyrë e përfshirë në sulmin në veri të Kosovës, mendoj se duhet të rishqyrtojmë pjesëmarrjen tonë në iniciativën “Ballkani i Hapur”, tha sonte ministri i Jashtëm Bujar Osmani.

  “Pas ngjarjeve në Kosovë të 24 shtatorit, mendoj se Serbia duhet të bëjë përpjekje që të dëshmojë se nuk është e përfshirë në atë ngjarje, sepse nëse ka ndonjë ndërhyrje të shtetit, realisht na e bën të pamundur pjesëmarrjen në shtetet tjera në rajon, sepse ideja e “Ballkanit të Hapur” mbi të gjitha ishte pajtimi.

  Dhe ajo që ndodhi në veri të Kosovës, shpresoj të dëshmohet se nuk ka asnjë përfshirje shtetërore, por nëse vërtetohet, vërtet mendoj se duhet ta rishqyrtojmë pjesëmarrjen tonë”, tha Osmani në emisionin “Top Tema”.

  I pyetur për deklaratën e zv. kryeministrit Bojan Mariçiq se ka marrë reagime nga ambasadori holandez dhe siç tha ai nga përfaqësuesit e Hagës, të cilët kanë shprehur shqetësimin për ndryshimet në Kodin Penal, Osmani ka insistuar se zgjidhja e mëparshme ligjore nuk ka dhënë rezultat./Telegrafi

   

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Policia Metropolitane e Las Vegasit tha se një sulmues i dyshuar në kampusin e Universitetit të Nevada, Las Vegas, “është lokalizuar dhe...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ministri britanik për Imigrim, Robert Jenrick ka dhënë dorëheqje të mërkurën, duke thënë se drafti i një legjislacioni qeveritar që parasheh jetësimin...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë sonte në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës....
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby në një bisedë me Edonën dhe Kaderin ka vazhduar të flasë mbi raportin e saj...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ditë më parë kryeministri, Albin Kurti kishe deklaruar se ekzistojnë grupe sikurse ato në Banjskë të cilat po përgatiten në Serbi, për...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.