Lajme

Osmani: Familja Haradinaj të ndihen krenar me veprën e Luanit

Osmani: Familja Haradinaj të ndihen krenar me veprën e Luanit
14:42 | 06 Maj 2021

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka kujtuar rënien e heroit Luan Haradinaj, 24 vjet më parë.

Ajo ka thënë se familja Haradinaj, “e cila dha kontribut të jashtëzakonshëm në luftën tonë për çlirim, sikurse edhe të gjithë qytetarët e Kosovës duhet të ndihen krenar me veprën e Luanit”.

“Emri i heroit Luan Haradinaj qëndron në simbiozë perfekte me profilin e luftëtarit, i cili atdhedashurinë e ktheu në art luftarak, duke u shndërruar në njërën ndër ikonat e luftës së UÇK-së”, shkruan Osmani ndër të tjera.

“Ai ra në kufirin ndërmjet Kosovës- shtetit për të cilin kapi pushkën dhe shtetit të Shqipërisë nga u frymëzua në luftën për çlirim. 24-vjet më parë në vendin e quajtur “Qafa e Mullarit” në Kushnin të Hasit, bashkë me 178 bashkëluftëtarë ranë në pritën e ushtrisë jugosllave. Luani ra heroikisht për t`u shndërruar në kambanë lirie! Sot, përkulemi me respekt para tij dhe heronjve të tjerë, të cilët bën të mundshme lirinë tonë, sikurse edhe ndërtimin e shtetit! Qoftë i përhershëm kujtimi për Luanin dhe të gjithë ata që ranë në altarin e lirisë!”, ka shkruar ajo.

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera