×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Organizatori i protestës kundër masave të pandemisë në Londër dënohet me 10,000 funte

  FrontOnline
  31 Gusht 2020

  Njëri ndër organizatorët e protestës kundër masave të pandemisë në Lindën, Piers Corbyn, ka thënë se është dënuar me 10,000 funte në bazë të rregullave të reja kundër përhapjes së koronavirusit, me të cilat ndalohen tubimet e mëdha.

  Vëllai i madh i ish-kryetarit të Partisë Laburiste, Jeremy Corbyn, tha se është arrestuar nga policia pas tubimit të së shtunës në Sheshin “Trafalgar”, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

  Burri 73-vjeçar, i cili i mohon ndryshimet klimatike, tha se po planifikon të paraqesë ankesë kundër kësaj gjobe, që ishte një ndër të parat që u shqiptua sipas rregullave të reja për parandalimin e pandemisë.
  Policia Metropolitane e Londrës tha se personi i arrestuar është njoftuar të dielën se do t’i jepet gjoba e prerë prej 10 mijë funteve për mbajtjen e një tubimi me më shumë se 30 persona në mjedis të hapur.

  Në protestën e së shtunës morën pjesë qindra njerëz. Në mesin e tyre kishte përkrahës të teorive konspirative, mohues të ekzistencës së koronavirusit dhe përkrahësit e lëvizjeve të së djathtës ekstreme.

  Protestuesit kërkuan që të largohen masat kufizuese që e kanë dëmtuar ekonominë. Britania deri më tani ka shënuar më shumë se 41,000 viktima të koronavirusit dhe qytetarët janë akuzuar për mosrespektim të masave.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.