Bota/Rajoni

Opozita i sheh si mashtrim zgjedhjet në Serbi

Opozita i sheh si mashtrim zgjedhjet në Serbi
15:01 | 20 Qershor 2020

Rreziku nga përhapja e koronavirusit, nuk është i vetmi rrezik që paraqesin zgjedhjet e planifikuara parlamentare në Serbi, sipas kundërshtarëve të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Presidenti i Serbisë nisi fitoret në vitin 2012, kur Partia e tij Përparimtare (SNS) u bë partner kryesor në koalicionin qeverisës të asaj kohe. Titulli i tij zyrtar ishte kryeministër i shtetit, por që nga fillimi u bë e qartë që Vuçiqi nuk do të ndalej me kaq, shkruan BBC.

Por pavarësisht suksesit të tij, e kaluara e Vuçiqit do të thotë se një numër i dukshëm i serbëve nuk do ta pranojnë asnjëherë si udhëheqësin e tyre. Vuçiq shërbeu si Ministër i Informimit në regjimin e Slobodan Miloseviqit, presidenti i cili shkaktoi shembjen e dhunshme të Jugosllavisë në vitet e 90-ta. Kërkim faljet e Vuçiqit dhe kinse kthimi ndaj një politike pro Evropiane, nuk i mjaftoi kritikëve të tij.

Fitorja e partisë së tij SNS në vitin 2014 ia mundësoi që të bëhet kryeministër. Pas tre vjetëve ai u bë president, duke e caktuar Ana Brnabiqin si kryeministre, por sidoqoftë duke mbajtur shtrëngim të plotë mbi fuqitë ekzekutive të shtetit, transmeton KOHA.

Partitë opozitare thonë se grushti i Vuçiqit ka filluar të ngulfat demokracinë e re të Serbisë. Shumica prej tyre janë duke e bojkotuar votimin e së dielës sepse thonë që kushtet për një votim të drejtë dhe të lirë, nuk ekzistojnë.

Dragan Djilas, ish kryetar i Beogradit, i cili tani e udhëheqë Partinë për Drejtësi dhe Liri (SSP), e ka quajtur votimin si “votim mashtrimi”, duke thënë se SNS-ja e Vuçiqit i dominon mediat, dhe votuesit “as që mund të dëgjojnë për diçka tjetër”.

Një aktivist tjetër opozitar, Dobrica Veselinoviq nga Don’t let Belgrade Down, tha për BBN-në që vendimi i lëvizjes së tij për të bojkotuar zgjedhjet erdh për shkak “kushteve të pa drejta votimi”.

Ai tha që “çdo përpjekje për të pasur një dialog të hapur me qeverinë, dështon. Institucionet nuk dëshirojnë të dëgjojnë kërkesat e qytetarëve”.

Presidenti Vuçiq nuk është kandidat për vota te dielën, por titulli i kandidatit të SNS, që titullon “Aleksandar Vuçiq – Për Fëmijët Tanë”, tregon statusin e tij të paprekur në këtë parti.

Janë mbajtur gjithashtu shumë protesta ne kryeqytet për të bojkotuar zgjedhjet, protesta të cilat nuk po shfaqen nëpër mediat serbe.

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera