×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Opozita i sheh si mashtrim zgjedhjet në Serbi

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Rreziku nga përhapja e koronavirusit, nuk është i vetmi rrezik që paraqesin zgjedhjet e planifikuara parlamentare në Serbi, sipas kundërshtarëve të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

  Presidenti i Serbisë nisi fitoret në vitin 2012, kur Partia e tij Përparimtare (SNS) u bë partner kryesor në koalicionin qeverisës të asaj kohe. Titulli i tij zyrtar ishte kryeministër i shtetit, por që nga fillimi u bë e qartë që Vuçiqi nuk do të ndalej me kaq, shkruan BBC.

  Por pavarësisht suksesit të tij, e kaluara e Vuçiqit do të thotë se një numër i dukshëm i serbëve nuk do ta pranojnë asnjëherë si udhëheqësin e tyre. Vuçiq shërbeu si Ministër i Informimit në regjimin e Slobodan Miloseviqit, presidenti i cili shkaktoi shembjen e dhunshme të Jugosllavisë në vitet e 90-ta. Kërkim faljet e Vuçiqit dhe kinse kthimi ndaj një politike pro Evropiane, nuk i mjaftoi kritikëve të tij.

  Fitorja e partisë së tij SNS në vitin 2014 ia mundësoi që të bëhet kryeministër. Pas tre vjetëve ai u bë president, duke e caktuar Ana Brnabiqin si kryeministre, por sidoqoftë duke mbajtur shtrëngim të plotë mbi fuqitë ekzekutive të shtetit, transmeton KOHA.

  Partitë opozitare thonë se grushti i Vuçiqit ka filluar të ngulfat demokracinë e re të Serbisë. Shumica prej tyre janë duke e bojkotuar votimin e së dielës sepse thonë që kushtet për një votim të drejtë dhe të lirë, nuk ekzistojnë.

  Dragan Djilas, ish kryetar i Beogradit, i cili tani e udhëheqë Partinë për Drejtësi dhe Liri (SSP), e ka quajtur votimin si “votim mashtrimi”, duke thënë se SNS-ja e Vuçiqit i dominon mediat, dhe votuesit “as që mund të dëgjojnë për diçka tjetër”.

  Një aktivist tjetër opozitar, Dobrica Veselinoviq nga Don’t let Belgrade Down, tha për BBN-në që vendimi i lëvizjes së tij për të bojkotuar zgjedhjet erdh për shkak “kushteve të pa drejta votimi”.

  Ai tha që “çdo përpjekje për të pasur një dialog të hapur me qeverinë, dështon. Institucionet nuk dëshirojnë të dëgjojnë kërkesat e qytetarëve”.

  Presidenti Vuçiq nuk është kandidat për vota te dielën, por titulli i kandidatit të SNS, që titullon “Aleksandar Vuçiq – Për Fëmijët Tanë”, tregon statusin e tij të paprekur në këtë parti.

  Janë mbajtur gjithashtu shumë protesta ne kryeqytet për të bojkotuar zgjedhjet, protesta të cilat nuk po shfaqen nëpër mediat serbe.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.