×
 • Sport
 • Sport

  Opinion nga Altin Sulçe: Andin Lokaj, rregullo shkrimin dhe gjuhën!

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Opinion nga Altin Sulçe për “Sport Ekspres”

  Komentatori kosovar Andi Lokaj ka derdhur helmin e radhës ndaj Shqipërisë. Këtë e bëri me një postim befasues pas fitores së Kosovës 2-1 përballë ekipit tonë kuqezi. Andin Lokaj u tall dhe ironizoi futbollistët e Shqipërisë, dhe për këtë ish-kapiteni kuqezi Lorik Cana reagoi menjëherë duke i thënë: “Ti je një palaço”, nga ana tjetër efekti domino erdhi edhe nga grupimi i tifozëve Plisat, që e shpallin “non-grata”

  Por deklarata e Lokajt nuk ishte rrufe në qiell të pastër dhe në të shkuarën është shquar për prononcime helmuese. “Nuk e dua Shqipërinë o vëlla, Kosova është vendi im”. Lokaj një ish-aktor në profesion, ka degjeneruar në rolin e tij të komentatorit, duke qenë në pozicion të dukshëm jashtë loje dhe duke prodhuar portretin e pështirë të një njeriu përçarës.

  Aktori dhe komentatori janë dy profesione te ndryshme, gjë që Lokaj i ka ngatërruar keqazi. Roli i opinionistit qoftë në rrjetet sociale, është luajtur totalisht gabim, me disa komente delikate që për hir të së vërtetës kur je person publik domosdoshmërisht kërkojnë nivel profesional, patriotik, human dhe historik.

  Ish-aktori Lokaj ofendon me një fjalor rruge kundërshtarët, që në këtë rast për ironi të fatit është ekipi ynë kombëtar, që buron nga i njëjti komb. Ky lloj vreri është i papranueshëm për as një kundërshtar, as për serbët, as për greket, as për San Marinon.

  Këto rreshta nuk mund t’i shkruaj një profesionist dhe të rrëshqasë në një degradimin të tillë, sepse sporti bashkon njerëzit dhe nuk i ndan ata. Në postimin e tij duket qartë niveli i ulët intelektual, dy fjali të thjeshta, dhe shumë gabime drejtshkrimore, që lënë shumë për të dëshiruar si në gramatikë dhe në sintaksë.

  Por edhe në varfërinë e madhe gjuhësore, filxhani i helmit prevalon. Mos harro Andin, je komentator i RTK, dhe nuk përfaqëson vetëm veten, por edhe shumë të tjerë. Meqë ra fjala për RTK, duket përshëndetur lëvizja e fundit. Institucioni ka reaguar me një deklaratë zyrtare, ku theksohet se do të merren masa ndaj komentatorit për deklaratat e tij.

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Sport13 Korrik 2024
  Anglia do të synojë të bëjë edhe më shumë histori të dielën, kur do të ballafaqohet me Spanjën në finale të Kampionatit...
  Sport13 Korrik 2024
  Ylli botëror Cristiano Ronaldo po shijon pushimet me familjen pas angazhimeve në Euro 2024. Ai ka postuar disa video dhe foto në...
  Sport12 Korrik 2024
  Anglia, rivalja e Spanjës në finalen e Euro 2024, po qëndron sipas shumëkujt në kampin bazë më të mirë në këtë Kampionat...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Fituesi i zgjedhjeve në Bujanoc, Arbër Pajaziti, thotë për Front Online se janë partitë serbe ato që vendosin për kryetarin e ri të Komunës,...
  Kronika13 Korrik 2024
  Në Llapnasellë janë arrestuar pronarët e një auto-servisi dje pasi dyshohet se e kishin thyer veturën e një personi pas një mosmarrëveshjeje....
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka identifikuar të dyshuarit për therjen me thikë mbrëmë në Pejë. Përmes raportit 24 orësh, Policia ka bërë me...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një person është arrestuar dje në Prishtinë për shkak se e kishte kanosur me thikë vëllanë e tij. Në raportin 24-orësh të...
  Vip13 Korrik 2024
  Kylie Jenner, e cila do të mbushë 27 vjeç më 10 gusht, ndau lansimin e saj të fundit për linjën e saj...
  Sport13 Korrik 2024
  Anglia do të synojë të bëjë edhe më shumë histori të dielën, kur do të ballafaqohet me Spanjën në finale të Kampionatit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.