×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OKB: Covid-19 të mos bëhet pengesë për luftën kundër terrorizmit

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Masat e miratuara nga shtetet për frenimin e përhapjes së Covid-19, të tilla si kufizimet në qarkullim, vazhdojnë të komplikojnë veprimtarinë e terroristëve dhe mundësinë që ata të mund të takohen ose të hyjnë në faqet e internetit, por, ekstremistët në zonat e konflikteve kanë ruajtur kapacitetin e tyre mobil dhe operacional.

  Gjithashtu është i lartë rreziku i ekspozimit ndaj propagandës së ekstremizmit islamik dhe nxitjes nga ISIS-i pasi njerëzit, veçanërisht të rinjtë, kalojnë më shumë kohë në shtëpi dhe në internet.

  Analiza kundër terrorizmit vjen nga zëvendëssekretari i përgjithshëm i OKB-së, Vladimir Voronkov, i cili në një takim të Këshillit të Sigurimit për këtë çështje paralajmëroi se “mobilizimi global për t’iu kundërvënë pandemisë Covid-19 nuk duhet të na bëjë të harrojmë kërcënimin e terrorizmit, lufta kundër të cilit mbetet një përparësi”.

  ”Prandaj është thelbësore që shtetet të qëndrojnë të përqendruara dhe të bashkuara për të bërë një front të përbashkët kundër këtij rreziku, pavarësisht prioriteteve në lidhje me Covid 19″, tha ai.

  “Pandemia është sfida më urgjente… që po na lë në një pozitë të pasigurt”, shtoi Michèle Coninsx, zëvendëssekretari i përgjithshëm i OKB-së, që drejton Komitetin Kundër Terrorizmit.

  “Ndërsa vëmendja ndërkombëtare me të drejtë është zhvendosur drejt luftës kundër virusit, duhet të kemi kujdes që të mos rrezikojmë suksesin në të cilin kemi arritur në luftën kundër terrorizmit”, përfundoi Voronkov.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.