Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OKB: 10 milionë njerëz nuk kanë qasje në ujë të pijshëm

  FrontOnline
  21 Mars 2023

  Rreth gjashtë muaj pas përmbytjeve katastrofike në Pakistan, më shumë se 10 milionë njerëz ende nuk kanë qasje në ujë të pijshëm në zonat e prekura nga shirat rekord, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara.

  Bazuar në një raport të publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, familjet që jetojnë në zonat e goditura nga përmbytjet nuk kanë “asnjë alternativë përveçse të pinë dhe përdorin ujë potencialisht të prekur nga sëmundjet”, shkruan Al Jazeera, transmeton Klankosova.tv.

  “Çdo ditë, miliona vajza dhe djem në Pakistan po luftojnë një betejë të humbur kundër sëmundjeve të parandalueshme të shkaktuara nga uji dhe kequshqyerjes si pasojë”, ka thënë Abdullah Fadil, përfaqësuesi i UNICEF-it në Pakistan.

  Përmbytjet më të mëdha në Pakistan filluan në qershor për shkak të shirave të dendur. Ata vranë të paktën 1739 njerëz, përfshirë 647 fëmijë, dhe prekën në total 33 milionë njerëz.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ka shkuar në 17 numri i të plagosurve në Itali si pasojë e shpërthimit të zjarrit në një ndërtesë. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Shoqëria gjithnjë e më individualiste drejt së cilës ne ecim po vihet re me më shumë forcë në Korenë e Jugut. Atje,...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.