×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Virusi duhet të goditet me gjithë fuqinë e mundshme

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Vendet të cilat nuk i përdorin të gjitha mekanizmat në dispozicion në luftën kundër koronavirusit, do të kanë vështirësi që ta luftojnë atë, paralajmëroi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

  “Disa vende u afruan në rrugë fragmentare në luftën kundër pandemisë dhe para atyre vendeve është një rrugë e gjatë dhe me gjemba”, paralajmëroi kreu i OBSH-së, Tedros Adanom Gebrejesus pa saktësuar se për cilat vende mendon.

  “Vetëm vendet të cilat do të afrojnë sistem të aftë të fillojë qasje gjithpërfshirëse në luftën kundër koronavirusit, do të mund ta parandalojnë epideminë dhe të shmangin vendosje të re të gjendjes së jashtëzakonshme”, theksoi Gebrejesus.

  Në lidhje me lajmet e mëparshme për virusin e ri i cili bartet nga derrat te njerëzit dhe pa potenciale pandemike, eksperti për situata të jashtëzakonshme të OBSH-së, Majk Rajan deklaroi se e rëndësishme është njerëzit të mos brengosen, sepse “nuk bëhet fjalë për virus të ri, por virus i cili është nën kontroll”.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.