Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH shpjegon përse vaksina nuk mund ta zgjidhë e vetme problemin e pandemisë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Njoftimi i kompanisë farmaceutike Pfizer mbi efikasitetin 90% të vaksinës që po zhvillon është pritur me gëzim kudo. Nëse testimet vijojnë me sukses, atëherë kjo vaksinë mund të nisë shpërndarjen në muajin dhjetor.

  Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se sigurimi i vaksinës nuk do të zgjidhë problemet që u bënë shkak që koronavirusi të kthehej në pandemi. Më konkretisht, OBSH i referohet investimit të paktë në sistemet shëndetësore.

  “Një vaksinë nuk do ta zgjidhë faktin që po investohet shumë pak globalisht në shëndetin publik dhe në sistemet shëndetësore. Është urgjente të përqendrohemi në shëndetin e njerëzve, të kafshëve dhe të planetit”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.