Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Rritje e ndjeshme e rasteve me COVID-19 te fëmijët dhe adoleshentët

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Që nga 24 shkurti përqindja e rasteve të zbuluara me koronavirusin e ri te fëmijët dhe foshnjat është rritur shtatë herë, ndërsa ajo mes adoleshentëve dhe të rinjve është rritur gjashtë herë, njofton OBSH, sipas rrjetit informativ amerikan, CNN.

  Ky fenomen mund të jetë për shkak, ndër të tjera, për faktin se në fillim testet u përqendruan kryesisht te të moshuarit, ndërsa në ditët e sotme ato prekin të gjitha grupmoshat dhe gjithashtu për faktin se shpërthimet tani prekin vendet me një moshë mesatare më të ulët .

  Më shumë se 60% e rasteve të koronavirusit në botë janë regjistruar te njerëzit midis moshës 25 dhe 64 vjeç.

  Aktualisht, 64% e infeksioneve prekin moshat 25-64 vjeç.

  Ndërkohë, 19,4% njerëz që janë midis 65 dhe 84 vjeç dhe vetëm 3,4% ata që janë mbi 84 vjeç.

  Infeksioni prek 1,2% të fëmijë deri në 4 vjeç, 2,5% nga 5 deri në 14 vjeç dhe 9,6% midis 15 dhe 24 vjeç/ANSA.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mblodhi 1.5 milionë dollarë në tre ditë pasi pretendoi se do të arrestohej. Megjithatë, arrestimi nuk u...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pret që të bëhen publike hetimet se kush është përgjegjës për shpërthimet e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar kundërshtarin e tij kryesor politik në zgjedhjet e ardhshme, Kemal Kilicdaroglu, për takimin me opozitën...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar kundërshtarin e tij kryesor politik në zgjedhjet e ardhshme, Kemal Kilicdaroglu, për takimin me opozitën...
  Sport23 Mars 2023
  Sot për vizitë në FFK ka qenë një delegacion i trupave të KFOR-it italian, të cilët u pritën nga nënkryetarët Bakir Burri...
  Vip23 Mars 2023
  Rep artistja e famshme nga Mitrovica, Melinda Ademi i ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për muajin e shenjtë të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vazhduar debatin me opozitën në Kuvendin e Kosovës për çështjet e Ohrit. Kurti iu referua fjalimit...
  Sport23 Mars 2023
  Rrugëtimin drejt Kampionatit Evropian Kosova e fillon me uniformë të re. Federata e Futbollit e Kosovës ka lansuar sot linjën e re...
  Lajme23 Mars 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se nuk dëshirojnë ta vazhdojnë debatin në Kuvend pa prezencën e kryeministrit Kurti....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.