Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  OBSh: Remdesiviri nuk rekomandohet për pacientët me COVID-19, s’ka dëshmi për efekt pozitiv

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Një panel i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të premten se ilaçi Remdesivir nuk rekomandohet për pacientët e hospitalizuar me COVID-19, pavarësisht sa të sëmurë janë, sepse nuk ka dëshmi që ai e përmirëson shkallën e mbijetesës apo që e zvogëlon nevojën për përdorim të ventilatorit.

  “Paneli gjeti mungesë të dëshmive se Remdesiviri i përmirëson rezultatet që kanë rëndësi për pacientët, siç janë zvogëlimi i vdekshmërisë, nevoja për ventilim mekanik, koha për përmirësim klinik dhe të tjerat”, thuhet në udhëzimin e kësaj organizate.

  Paneli i Grupit për Zhvillimin e Udhëzimeve i OBSh-së tha se rekomandimi i tij është i mbështetur në rishikimin e dëshmive ku përfshihen të dhënat nga katër testime ndërkombëtare në mbi 7.000 pacientë me COVID-19.

  Ky lajm është një hap tjetër prapa për substancën tashmë të famshme, e cila mori vëmendje botërore si ilaç i mundshëm për trajtimin e sëmundjes COVID-19 gjatë verës pasi testimet e para dhanë ca shpresë, shkruan Reuters.

  Në fund të tetorit, prodhuesi i Remdesivirit, kompania “Gilead”, e uli parashikimin për të hyra gjatë vitit 2020, duke cituar kërkesën më të vogël sesa është pritur dhe vështirësitë në parashikimin e shitjeve të kësaj substance.

  Ilaçi antiviral është një nga dy ilaçet tash për tash të autorizuara për trajtimin e koronavirusit në mbarë botën, por një testim i madh, i udhëhequr nga OBSh-ja, dëshmoi muajin e kaluar se Remdesiviri ka pak ose aspak efekt në shkallën e vdekshmërisë ose në kohën e qëndrimit në spital të pacientëve me COVID-19.

  Remdesiviri është përdorur edhe për trajtimin e presidentit në largim të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe në studimet e kaluara ka dalë se e shkurton kohën e shërimit të pacientëve. Ky ilaç është i autorizuar për përdorim si trajtim kundër koronavirusit në më shumë se 50 shtete.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh ndaj një personi të dyshuar për dhunim. Ai dyshohet se...
  Lajme23 Mars 2023
  Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ka thënë se Kosova ka qendrën më të mirë në Evropë të trajnimit për kërkim-shpëtim....
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i PSD-së, Daran Molliqaj e ka falënderuar kreun e Nismës, Fatmir Limaj për përkrahjen që do t’i japë kësaj partie në...
  Të tjera
  Sport23 Mars 2023
  Sot për vizitë në FFK ka qenë një delegacion i trupave të KFOR-it italian, të cilët u pritën nga nënkryetarët Bakir Burri...
  Vip23 Mars 2023
  Rep artistja e famshme nga Mitrovica, Melinda Ademi i ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për muajin e shenjtë të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vazhduar debatin me opozitën në Kuvendin e Kosovës për çështjet e Ohrit. Kurti iu referua fjalimit...
  Sport23 Mars 2023
  Rrugëtimin drejt Kampionatit Evropian Kosova e fillon me uniformë të re. Federata e Futbollit e Kosovës ka lansuar sot linjën e re...
  Lajme23 Mars 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se nuk dëshirojnë ta vazhdojnë debatin në Kuvend pa prezencën e kryeministrit Kurti....
  Sport23 Mars 2023
    Federata Evropiane e Futbollit i ka nisur hetimet ndaj Barcelonës për “rastin Negreira”. Gjiganti katalunas do të hetohet rreth lidhjes me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.