×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH paralajmëron botën: Përgatituni për një valë të dytë të shpërthimit të Covid-19

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar se një valë e dytë e koronavirusit mund të godasë këtë vjeshtë, teksa u kërkuan vendeve të krijojnë program të suksesshëm testimi, gjurmimi dhe izolimi.

  Dr Hans Kluge, drejtori rajonal evropian i OBSH-së, theksoi dje se gjurmimi i kontakteve dhe karantinimi i njerëzve të infektuar potencialisht me Covid-19 ishte ‘një element thelbësor’ i strategjisë, shkruajnë mediet e huaja.

  Dr. Kluge tha përgjatë një konference të OBSH-së të enjten se ishte e mundur që vjeshta mund të ketë një ndikim në numrin e rasteve,.

  “Ka mundësi të madhe që kur të fillojë vjeshta dhe të fillojë edhe gripi sezonal, të ekzistojë mundësia e një efekti sezonal në virus – por nuk jemi akoma të sigurt – që atëherë do të shohim një valë të dytë”, deklaroi Dr. Kluge.

  “Në të njëjtën kohë (qeveritë kanë nevojë) që të gjejnë rastet dhe aplikojnë karantinën – gjurmimi i kontakteve është një element thelbësor i kësaj strategjie.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Numri i palestinezëve të vrarë që nga përfundimi i armëpushimit ka arritur në 109, Kështu ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Santiana, Buci dhe Besi pas përfundimit të darkës së të nominuarve, kanë komentuar rreth saj dhe si shkoi darka. Santiana dhe Buci...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë pas darkës së të nominuarve kanë ndodhur disa biseda interesante, po ashtu janë dhënë edhe disa deklarata të forta. Derisa Buci,...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova, Santiana dhe Buci kanë diskutuar për marrëdhënien e tyre në lojë. Santiana e ka pyetur...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blero është shprehur i habitur me një pyetje të marrë nga publiku. Pyetja ishte se kë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.