×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Nuk ka garanci se do të ketë vaksinë kundër Covid-19

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Nuk ka garanci se shkencëtarët do të mund të zbulojnë një vaksinë efektive kundër Covid-19, sëmundjes që e shkakton koronavirusi, tha të enjten kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  Duke folur para Komitetit për Shëndetësi të Parlamentit Evropian, Tedros tha se edhe nëse vaksina zbulohet, ajo me gjasë nuk do të jetë në dispozicion edhe për së paku një vit.

  “Është shumë e vështirë të thuhet me siguri se do të kemi vaksinë”, u tha Tedros deputetëve të Bashkimit Evropian përmes një video-lidhjeje.

  “Kurrë nuk kemi pasur vaksinë për koronavirus. Kjo, kur të zbulohet, me shpresën se do të zbulohet, do të jetë e para”, tha ai.

  Vaksinat ndihmojnë sistemin imunitar të trupit për të identifikuar dhe luftuar patogjene si viruset.

  Ato konsiderohen si një nga mënyrat më efektive për të parandaluar përhapjen e sëmundjeve të tilla si Covid-19, pasi ato i ndihmojnë komunitetet që të krijojnë imunitet.

  Më shumë se 100 prova të vaksinave të mundshme janë duke u zhvilluar aktualisht në të gjithë botën.

  Covid-19 ka prekur mbi 9.4 milionë njerëz në botë.

  Prej tyre, mbi 4.7 milionë janë shëruar dhe mbi 484,000 kanë vdekur.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Të tjera
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.