Bota/Rajoni

OBSh-ja raporton rekord të ri rastesh për një ditë

OBSh-ja raporton rekord të ri rastesh për një ditë
16:54 | 05 Korrik 2020

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka raportuar një rritje rekord të rasteve të koronavirusit në glob, me 212,326 raste të regjistruara në vetëm 24 orë, në mesin e një rritjeje të madhe në ShBA, Brazil dhe Indi.

Raporti për situatën i OBSH-së, tregon se rreth 130 mijë e këtyre rasteve të reja janë në kontinentet amerikane, SHBA, Brazil dhe Meksikë, por OBSH thotë se Azia juglindore, përfshirë Indinë, ka regjistruar të shtunën 28 mijë raste të reja. Shifra më e lartë e rritjes së numrit global të të infektuarve, ishte 189 mijë, e regjistruar të martën.

Ndërsa në SHBA, presidenti Donald Trump flet për fitore të Amerikës ndaj virusit, rastet atje vazhdojnë të rriten. Sipas tij, vetëm 99 përqind e rasteve të identifikuara nga testimet janë totalisht të padëmshëm.

Por në shumë shtete shifrat rriten frikshëm me rekorde të reja ditore të raportuara në Karolinën e Veriut, atë të Jugut, Tenesi, Teksas, Alaskë, Misuri, Ajdaho dhe Alabama.

Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€

Të tjera