Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Covid-19 mund të zhduket pas dy vitesh

  FrontOnline
  22 Gusht 2020

  Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) thotë se shpreson që pandemia e koronavirus të përfundojë në më pak se dy vjet.

  Duke folur në Gjenevë të Premten, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se gripi spanjoll i vitit 1918 u desh dy vjet për të kapërcyer. Por ai shtoi se përparimet e tanishme në teknologji mund t’i lejojnë botës të ndalojë virusin “në një kohë më të shkurtër”.

  “Sigurisht me më shumë lidhje, virusi ka një shans më të mirë për t’u përhapur,” tha ai. “Por në të njëjtën kohë, ne kemi gjithashtu teknologjinë për ta ndaluar atë, dhe njohuri për ta ndaluar atë,” vuri në dukje ai, duke theksuar rëndësinë e “unitetit kombëtar, solidaritetit global”.

  Gripi vdekjeprurës i vitit 1918 vrau të paktën 50 milion njerëz. Koronavirusi deri më tani ka vrarë pothuajse 800,000 njerëz dhe ka infektuar 22.7 milion më shumë.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ka shkuar në 17 numri i të plagosurve në Itali si pasojë e shpërthimit të zjarrit në një ndërtesë. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Shoqëria gjithnjë e më individualiste drejt së cilës ne ecim po vihet re me më shumë forcë në Korenë e Jugut. Atje,...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.