×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Obama akuzon Trump: Po sulmon demokracinë dhe të drejtën e votës

  FrontOnline
  31 Korrik 2020

  Ish-presidenti amerikan Barack Obama akuzoi republikanët në pushtet për sulm ndaj demokracisë. Gjatë një fjalimi në funeralin e aktivistit të të drejtave civile John Lewis, Obama tha se administrata po sulmonte të drejtën e votës me saktësi kirurgjikale dhe kërkoi reforma të gjera.

  “Ata që janë në pushtet po bëjnë të pamundurën për të dekurajuar qytetarët të votojnë, duke mbyllur qendrat e votimit, duke shënjestruar minoritetet dhe studentët me ligje kufizuese e duke sulmuar të drejtën për votë më saktësi kirurgjikale”, u shpreh Obama.

  Lewis humbi jetën si pasojë e kancerit në moshën 80-vjeçare, më herët gjatë muajit. Ai ishte një prej 6 të mëdhenjve sa i përket aktivizimit civil, bashkë me Martin Lutherkingun dhe ka ndihmuar në organizmin e marshimit historik të viti 1963 në Uashington.

  Në elegjinë me tonë të ashpra në një kishë të qyteti të Atlant-as, ish-presidenti Obama sulmoi pasardhësin e tij edhe për dhunën policore ndaj personave me ngjyrë dhe shtypjen e protestave paqësore.

  Obama theksoi rolin e shërbimit postar në zgjedhjet e zhvilluara mes pandemisë së koronavirusit. Më herët gjatë se enjtes, Trump sugjeroi shtyrjen e votimit dhe tha pa cituar prova se votimi postar mund të prekej nga manipulimi. Ndërsa i bëri homazh Lewis, ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se ai ishte bërë presidenti i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara pikërisht për shkak të luftës se kongresmenit për amerikanët me ngjyrë./A2CNN

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.