×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Numri jofunksional i Ministrisë së Financave, qytetarët pa adresë për mospagesën e 170 eurove

  FrontOnline
  19 Shtator 2020

  Ky është numri ku pronarët e bizneseve eqytetarët mund të shprehin çdo ankesë të tyre rreth Pakos Emergjente.

  Por,si pala e parë ashtu edhe e dyta, zor se do të marrin ndonjë përgjigje për hallin e tyre. Që kur Ministria e Financave vendosi për aktivizimin e këtij numri, atë, nuk e ka hapur askush, shkruan Front Online.

  Kështu ndodhi edhe gjatë të premtes, ani se u provua disa herë gjatë ditës.

  Në Ministrinë e Financave nuk dhanë përgjigje se pse po ndodhë diçka e tillë, ani se ishte vet ky dikaster, i cili kur vendosi këtë numër në ueb faqen e saj premtoi se do të jetë në dispozicion të “hallexhinjve” nga e hëna në të premten – prej orës 08:00 deri në orën 16:00.

  Kjo ministri nuk tregon pse nuk u kanë dalë të hollat e premtuara një pjese të qytetarëve.

  Në përgjigjen e shkurt të kësaj ministrie thuhet se për këtë përgjegjëse janë dy ministri tjera ajo e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe ajo e Ekonomisë.
  Nëse ky dikaster jo, është dikush që ka përgjigje për këtë situatë, shkruan Front Online.

  Eksperti i ekonomisë, SafetGerxhaliu, arsyen e mos hapjes së telefonit e lidh me rënien e të hyrave nga ATK-ja dhe Dogana si dhe me mosmiratimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike.

  “Nga vet fakti që buxheti është i t’kurrur, meqë kanë rënë të hyrat nga ATK-ja dhe Dogana, por nga kanalet tjera dëshmon se ata numra telefoni janë jashtë funksioni sepse është e vështirë të bisedohet me dikë dhe të mos kesh përgjigje të thuash ku edhe Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike nuk miratohet”, u shpreh ai për Front Online.

  Situata si këto, ky thotë se i dëmtojnë bizneset e krejt vendin, shkruan Front Online.

  “Kosova nuk e miraton një situatë të tillë. Kjo politikbërëse e dëmton Kosovën në aspektin politik, ekonomik, por mbi të gjitha në aspektin psikologjik. Të dhemb kur diçka e tillë vjen nga deputetët e Kosovës. Ku është morali politikë në Kosovë”, deklaroi ai për Front Online.

  Megjithatë ekziston edhe një “derë” e hapur nga e cila bizneset e qytetarët, të cilët nuk përfituan nga Pakoja Emergjente, mund të marrin përgjigje për problemet e tyre, shkruan Front Online.

  Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, në një intervistë për Front Online, dhënë gjatë muajit gusht pati thënë se ankuesit t`i drejtohen Komisionit për Ankesa./FRONT ONLINE

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Të tjera
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Gëzim Kastrati prej vitesh po mbart një dhimbje të madhe për vajzën e tij, Diana Kastrati, e vrarë në 2011 nga ish-bashkëshorti i...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet nuk kanë të ndalur në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova, kësaj rradhe kanë debatuar Ylli me Adrin. Adri i ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Avokati dhe njëherësh ish-zëvendësministri i Brendshëm, Valdet Hoxha, ka thënë se numri i vrasjeve në vendin tonë është relativisht i madh. “Suksesi...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.