Front TV

Numri i maskave përplasë sërish VV-në dhe PDK-në

Numri i maskave përplasë sërish VV-në dhe PDK-në
11:17 | 14 Korrik 2020

Me polemika të ndërsjella mes Vetëvendosjes dhe PDK-së ka nisur vazhdimi i seancës plenare për pandeminë Coivd 19.

Çështja e maskave u bë sërish temë debati mes dy partive opozitare, ku deputeti i VV-së, Eman Rrahmani akuzonte partinë e Kadri Veselit se po e mbështesin në heshtje Qeverinë Hoti.

Sipas tij, në PDK mburreshin për lënien 60 mijë maskave në stoqet e MSH-së, por që konsideron se ato nuk kanë shërbyer as për një ditë.

Rrahmani: PDK-së duhet t’i vijë trup

“E PDK-ja si opozitë në thonjëza që është këtë qeveri që e ka në dorë ka zgjedhur armën e vetme që e ka në dorë, të heshtë. Për besë, duhet t’i vijë turp, por këta as nuk skuqën e as nuk iu vjen marre, sepse iu shkon ky rol. Publikisht në opozitë, faktikisht janë edhe më të fortë se kryeministri i kësaj ‘qeveri Koti’ në vendimmarrje. Si të kritikojnë kur e dinë se çfarë gjendje e kanë lënë sistemin shëndetësor. ‘Hej iu kemi lënë 60 mijë maska’, mburrej një deputet i kësaj partie, afër kishte ish-ministrin, e i cili nuk është i fushës se ky numër nuk bën punë as për një ditë, e as për personelin shëndetësor”, tha ai.

Por atij i reagoi deputetja e PDK-së, Ganimete Musiliu, e cila akuzoi deputetin se po manipulon me shifra.

Derisa theksoi se falë ish-ministrit Ismaili, shëndetësia në Kosovë po përballon fluksin e rritjes së infektimeve javët e fundit.

Musliu: Falë Uran Ismailit shëndetësia në Kosovë po përballon fluksin e rritjes së infektimeve javët e fundit

“Nëse Uran Ismaili i ka lënë 60 mijë maska dhe ato vlejnë vetëm për një ditë, Arben Vitia e ka shpall tenderin për 160 mijë maska dhe vlejnë vetëm për dy ditë. Edhe një herë po iu them të mos manipulojnë me shifra dhe mos shesin moral për diçka që s’e kanë bërë kurrë. Thjesht duhet të jenë mirënjohës me atë çka kanë gjetur nga Uran Ismaili dhe falë tij edhe sot shëndetësia po arrin të përballojë fluksin e rritjes së infektuarve”, tha ai.

Seanca është duke vazhduar, derisa kabineti qeveritar, për të cilin po diskutohet se si po e menaxhon situatën me COVID-19 po mban mbledhjen e thirrur nga kryeministri Avdullah Hoti.

https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/309486783748488/?v=309486783748488&notif_id=1594642598862931&notif_t=live_video_explicit

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera